Šta je RTG pluća?

Podeli tekst

Rendgenski snimci grudnog koša proizvode slike vašeg srca, pluća, krvnih sudova, disajnih puteva i kostiju grudnog koša i kičme. RTG pluća takođe može otkriti tečnost u ili oko pluća ili vazduh koji okružuje pluća.

Zašto se obavlja RTG snimanje pluća?

Ukoliko se prijavite vašem lekaru sa bolom u grudima, povredom grudnog koša ili otežanim disanjem, obično ćete biti upućeni na RTG snimanje grudnog koša. Dobijena slika pomaže vašem lekaru da utvrdi da li imate problema sa srcem, kolaps pluća, upalu pluća, slomljena rebra, emfizem, rak ili neko drugo slično stanje.

Kada se obavlja RTG snimanje pluća?

RTG  grudnog koša je uobičajena vrsta pregleda i često među prvim procedurama koje ćete imati ako vaš lekar posumnja na bolest srca ili pluća. Rendgenski snimak grudnog koša se takođe može koristiti radi provere kakopacijent reagujete na lečenje i prepisanu terapiju.

Rendgenski snimak grudnog koša može otkriti mnoge abnormalnosti unutar vašeg tela, uključujući:

  • U kom stanju su vaša pluća: Rendgenski snimci grudnog koša mogu otkriti rak, infekciju ili sakupljanje vazduha u prostoru oko pluća, što može dovesti do kolapsa pluća. Takođe mogu pokazati hronična stanja pluća, kao što su emfizem ili cistična fibroza, kao i komplikacije povezane sa ovim stanjima.
  • Problemi sa plućima u vezi sa srcem:  Rendgenski snimci grudnog koša mogu pokazati promene ili probleme u plućima koji potiču od srčanih problema. Na primer, tečnost u plućima može biti rezultat kongestivne srčane insuficijencije.
  • Veličina i obris vašeg srca: Promene u veličini i obliku vašeg srca mogu ukazivati na srčanu insuficijenciju, tečnost oko srca ili probleme sa srčanim zaliscima.
  • Krvni sudovi: Pošto su obrisi velikih sudova u blizini vašeg srca (aorte i plućne arterije i vene) vidljivi na rendgenskim snimcima, oni mogu otkriti aneurizme aorte, druge probleme sa krvnim sudovima ili urođenu srčanu bolest.
  • Depoziti kalcijuma: Rendgenski snimci grudnog koša mogu otkriti prisustvo kalcijuma u ​​vašem srcu ili krvnim sudovima. Njegovo prisustvo može ukazivati na masti i druge supstance u vašim sudovima, oštećenje srčanih zalistaka, koronarnih arterija, srčanog mišića ili zaštitne vrećice koja okružuje srce.
  • Prelomi: Prelomi rebara ili kičme ili drugi problemi sa kostima mogu se videti na rendgenskom snimku grudnog koša.
  • Postoperativne promene: Rendgenski snimci grudnog koša su korisni za praćenje vašeg oporavka nakon što ste imali operaciju na grudima, kao što su srce, pluća ili jednjak.
  • Pejsmejker, defibrilator ili kateter: Pejsmejkeri i defibrilatori imaju žice pričvršćene za vaše srce kako bi vam pomogli da kontrolišete otkucaje srca i ritam. Kateteri su male cevi koje se koriste za isporuku lekova ili za dijalizu. Rendgen grudnog koša se obično radi nakon postavljanja takvih medicinskih uređaja kako bi se uverilo da je sve pravilno postavljeno.

Priprema za RTG pregled pluća

Posebna priprema se ne zahteva od pacijenta. Kada dođete kod vašeg lekara, kako bi stvorio realnu sliku o vašem zdravstvenom stanju, potrebno je da detaljno objasnite sve simptome koje osećate i uputiite ga u porodičnu anamnezu i operacije koje ste imali. Takođe je potrebno da ponesete svu lekarsku dokumentaciju koja se tiče pregleda vših pluća.

Kako se obavlja RTG snimanje pluća?

Poželjno je da na pregled dođete u udobnoj odeći koju je lako otkloniti. Lekar će vas postaviti pored RTG aparata i potom ćete otkloniti svu odeću od struka na gore. Tokom snimanja pored vas ne smeju biti nikakvi metalni predmeti kao što su telefoni, metalni novac, nakit, ukosnice, platne kartice i slično, jer navedeno može narušiti kvalitet slike.

Tokom snimanja je potrebno da budete mirni, a ukoliko se pomerate ili okrećete to je samo onda kad vam lekar napomene i objasni kako. Obzirom da su pluća organ kroz koji stalno prolazi vazduh, to strujanje takođe može uticati na bistrinu slike, te će možda od as biti zatraženo da duboko udahnete i zadržite dah nekoliko sekundi. Ispitivanje se može obavljati stojeći, kao i tokom sedenja ili ležanja, sve zavisi od mašine na kojoj se obavlja pregled.

Rizici RTG snimanja pluća

Jedini rizik koji se pominje vezan za ovu vrstu pregleda je izvesna količina zračenja koju ispušta aparat tokom svog rada. Bitno je napomenuti da je količina toliko mala da nema mogućnost ostavljanja bilo kakvih posledica po telo pacijenta, ni trenutnih ni dugoročnih.

Svakako neminovno je da su X zraci prisutni tokom snimanja, te su zbog toga jedine kategorije pacijenata koje bi trebalo da izbegavaju ovu vrstu pregleda trudnice i deca.

Međutim, ukoliko nije moguće izbeći redngensko snimanje, pacijentu se dodeljuje olovna kecelja koja sprečava prodor X zraka na određene delove tela (kao što se postavlja trudnicama preko stomaka).

Prednosti RTG snimanja pluća

  • Rendgen pluća je potpuno bezbolna vrsta snimanja
  • Pacijent ne oseti prodor zračenja kroz telo
  • Uz pomoć RTG snimanja pluća lekar može, bez hirurških zahvata, utvrditi koje promene su prisutne na plućima pacijenta.
  • Zahvaljujući rezultatima RTG snimanja pluća lekar može prepisati adekvatnu terapiju i lečenje.

Cenovnik naših pregleda pogledajte ovde.

Pročitaj još saveta

Preventiva

Encefalitis

Encefalitis je upala mozga koja može biti uzrokovana virusnim infekcijama, bakterijama, parazitima, autoimunim reakcijama, ili čak određenim lekovima i vakcinama.  Koje vrste encefalitisa postoje i

Pročitaj više »