Medicina rada je grana medicine koja teži da zaštiti i poboljša zdravlje radnika, sprečavanjem i kontrolom profesionalnih bolesti i povreda na radu, da eliminiše profesionalne rizike, razvije i unapredi zaštitu na radu. Bavi se stanjima i bolestima uzrokovanim štetnim činiocima na radnom mestu, ili činiocima iz životne sredine, koji mogu biti fizičke (temperatura, vlaga, strujanje vazduha, povišen ili smanjen atmosferski pritisak, jonizujuće i nejonizujuće zračenje, buka, vibracije, mehanička energija i dr.), hemijske (metali, organski rastvarači, gasovi, pesticidi, plastične mase i dr.) ili biološke prirode (virusi, bakterije, paraziti, gljivice), kojima je osoba izložena u toku rada ili uopšteno tokom života.
Specijalističkim pregledom lekara medicine rada neophodno je od samog radnika anamnestički detaljno uzeti podatke o radu (radna anamneza), kako bi se lekar upoznao sa štetnim faktorima iz radne sredine koji mogu da dovedu do oštećenja zdravlja i budu u vezi sa ispoljenom bolešću. Pri postavljanju konačne dijagnoze neophodno je isključiti sve druge faktore koji mogu dovesti do sličnih patoloških stanja.
Pregled specijaliste medicine rada uključuje i druge specijalnosti kako bi se izdalo određeno lekarsko uverenje, i uključuje pregled oftalmologa, pregled neuropsihijatra, pregled psihologa (reakciometar – za ispitivanje prostih i složenih psihomotornih reakcija na vizuelne i auditivne draži), pregled lekara opšte medicine ili specijaliste medicine rada.
Specijalistički pregled u domenu medicine rada može biti proširen dopunskom dijagnostikom (EKG, ultrazvuk, rendgen, skener, magnetna rezonanca itd.), testovima (biomarkeri) ili laboratorijskim analizama.