Ciroza je ožiljak na jetri uzrokovan kontinuiranim, dugotrajnim oštećenjem jetre. Ožiljno tkivo zamenjuje zdravo tkivo u jetri i sprečava jetru da radi pravilno.
Šteta uzrokovana cirozom ne može se preokrenuti i na kraju može postati toliko velika da vaša jetra prestane da funkcioniše. Ovo se zove otkazivanje jetre.
Ciroza može biti fatalna ako jetra otkaže. Međutim, obično su potrebne godine da stanje dostigne ovu fazu i lečenje može pomoći u usporavanju njegovog napredovanja.
Zašto dolazi do pojave ciroze jetre?
Najčešći uzroci ciroze su:
- konzumiranje previše alkohola (zloupotreba alkohola) tokom mnogo godina
- duže vreme zaraženi virusom hepatitisa C
- stanje koje se zove nealkoholni steatohepatitis koje uzrokuje nakupljanje viška masti u jetri
Manje uobičajeni uzroci ciroze uključuju infekciju hepatitisom B i nasledne bolesti jetre, kao što je hemohromatoza.
Simptomi ciroze jetre
Obično je malo simptoma u ranim stadijumima ciroze. Međutim, kako vaša jetra gubi sposobnost da pravilno funkcioniše, verovatno ćete doživeti gubitak apetita, mučninu i svrab kože.
U kasnijim fazama, simptomi mogu uključivati žuticu, povraćanje krvi, tamnu, katranu stolicu i nakupljanje tečnosti u nogama (edem) i abdomenu (ascites).
Pošto ciroza nema mnogo očiglednih simptoma u ranim fazama, često se otkrije tokom testova za nepovezanu bolest.
Obratite se svom lekaru ako imate bilo koji od sledećih simptoma:
- groznica i drhtavica
- kratak dah
- povraćanje krvi
- veoma tamna ili crna, katranasta stolica (feces)
- periodi konfuzije ili pospanosti
Dijagnostikovanje ciroze jetre
Ukoliko vaš lekar opšte prakse posumnja na cirozu, proveriće vašu medicinsku istoriju i obaviti fizički pregled kako bi potražio znake hronične bolesti jetre. Ako vaš lekar opšte prakse sumnja da vam je jetra oštećena, bićete upućeni na testove da potvrdite dijagnozu.
Testovi krvi
Testovi krvi mogu meriti funkciju vaše jetre i količinu oštećenja jetre. Test krvi se može koristiti za merenje nivoa jetrenih enzima alanin transaminaze (ALT) i aspartat transferaze (AST) u vašoj krvi, jer će oni biti povišeni ako imate upalu jetre (hepatitis).
Skeniranja
Ultrazvučni pregled, prolazna elastografija, kompjuterizovana tomografija (CT) ili skeniranje magnetnom rezonancom (MR) mogu se obaviti na vašoj jetri. Prolazno elastografsko skeniranje je slično ultrazvučnom skeniranju koje se izvodi tokom trudnoće.
Ova skeniranja mogu da proizvedu detaljne slike vaše jetre ili da provere ukočenost jetre da bi se identifikovali ožiljci.
Biopsija jetre
Biopsija jetre je mesto gde se fina igla ubacuje u vaše telo (obično između rebara) da bi se uklonio mali uzorak ćelija jetre. Uzorak se šalje u laboratoriju kako bi se mogao pregledati pod mikroskopom.
Biopsija se obično radi pod lokalnom anestezijom, kao dnevni slučaj ili uz noćenje u bolnici. Ishod biopsije će potvrditi dijagnozu ciroze i može pružiti više informacija o uzroku. Međutim, prolazna elastografija se sve više koristi kao alternativa biopsiji u dijagnozi ciroze.
Endoskopija
Endoskopija je gde se endoskop (tanka, duga, fleksibilna cev sa svetlom i video kamerom na kraju) prenosi niz grlo i u stomak.
Slike vašeg jednjaka (cev od grla do stomaka) i želuca se prenose na spoljašnji ekran gde se mogu videti varikoze (otečeni sudovi), koji su znak ciroze.
Tretiranje ciroze jetre
Trenutno ne postoji lek za cirozu. Međutim, moguće je upravljati simptomima i svim komplikacijama i usporiti njihovo napredovanje.
Lečenje osnovnih stanja koja mogu biti uzrok, kao što je upotreba antivirusnih lekova za lečenje infekcije hepatitisom C, takođe može sprečiti pogoršanje ciroze.
Možda će vam se savetovati da smanjite ili prestanete da pijete alkohol, ili da smršate ako imate višak kilograma. Dostupan je širok spektar usluga podrške alkoholu.
U naprednijim stadijumima, ožiljci uzrokovani cirozom mogu dovesti do toga da vaša jetra prestane da funkcioniše. U ovom slučaju, transplantacija jetre je jedina opcija lečenja.
Prevencija ciroze jetre
Ne prekoračujte preporučene granice za konzumaciju alkohola, jer je to jedan od najboljih načina prevencije ciroze povezane sa alkoholom – muškarcima i ženama se savetuje da ne piju redovno više od 14 jedinica nedeljno.
Hepatitis B i C su infekcije koje možete dobiti nezaštićenim seksom ili deljenjem igala za ubrizgavanje droga. Korišćenje kondoma tokom seksa i neubrizgavanje droga će smanjiti rizik od razvoja hepatitisa B i C.
Vakcina za hepatitis B je dostupna, ali trenutno ne postoji vakcina protiv hepatitisa C.