Podeli tekst

Cistitis se odnosi na infekciju urinarnog trakta, odnosno mokraćne bešike.

Cistitis obično nastaje kada bakterije koje normalno žive na našoj koži i u crevima dospeju u mokraćni kanal i bešiku. Bakterije se razmnožavaju u bešici i izazivaju iritaciju i upalu tog područja.

Cistitis može da nastane kod bilo koga, bez obzira na pol ili starost. Međutim, žene su mnogo češće pogođene iz razloga što je uretra, odnosno mokraćni kanal mnogo kraći i bliži anusu. To znači da bakterije mogu lakše naći put do bešike.

Postoji akutni i intersticijski cistitis. Akutni cistitis nastaje iznenada. Intersticijski cistitis je poznat i kao hronična upala bešike. 

Vrste cistitisa

Postoji nekoliko vrsta cistitisa koje se određuju na osnovu uzroka:

Bakterijski cistitis, nastaje kada bakterije uđu u mokraćnu bešiku i dovedu do nastanka iritacije i infekcije.

Cistitis izazvan lekovima, neki lekovi mogu dovesti do iritacije mokraćne bešike (određeni lekovi za hemoterapiju mogu da izazovu upalu bešike).

Hemijski cistitis, javlja se usled osetljivosti na određene hemikalije koje se nalaze u sastavu kozmetičkih sredstava (sapuna, kupki…)

Radijacioni cistitis, obično se javlja nakon terapije zračenjem karličnog dela. Terapija zračenjem može ubiti ćelije raka, ali isto tako može oštetiti i zdrave ćelije.

Takođe, cistitis može nastati i ako se prilikom lečenja koristi npr. kateter. Bakterije mogu dospeti u bešiku prilikom plasiranja ili uklanjanja urinarnog katetera ili oštećenje od plasiranja ili uklanjanja može izazvati upalu.

Uzroci cistitisa   

Najčešći uzročnik akutnog cistitisa je bakterija ešerihija koli. Pored nje infekciju mogu izazvati i bakterije proteus mirabilis, klebsiella pneumoniae,staphylococcus saprophyticus, streptococcus lactobacillus.

Kod muškaraca cistitis se može javiti zbog uvećane prostate, koja može sprečiti normalno mokrenje.

Faktori rizika za nastanak cistitisa:

  • Plasiranje, promena ili produžena upotreba urinarnog katetera
  • Korišćenje određenih metoda kontracepcije (dijafragma)
  • Seksualna aktivnost
  • Dijabetes (visok nivo šećera u urinu predstavlja okruženje za razvoj bakterija)
  • Žene koje prolaze kroz menopauzu imaju veće šanse za nastanak cistitisa. Tokom menopauze nivo estrogena opada, i sluznica uretre postaje tanja. Što je sluznica tanja,veće su šanse za razvoj infekcije

Simptomi 

Kod akutnog cistititisa simptomi koji se javljaju su bol, peckanje, peckanje prilikom mokrenja, česta potreba za mokrenjem, tamna i mutna boja urina, jak miris urina, potreba za mokrenjem i nakon pražnjenja bešike, slabost, bol u donjem delu stomaka.

Akutni cistitis sa hematurijom, razvoj upale bešike uz prisustvo krvi u urinu. Javljaju se isti simptomi kao kod akutnog cistitisa, a krv u urinu može i ne mora biti vidljiva, često je vidljiva samo pod mikroskopom.

Hemoragični cistitis, ovde su oštećeni krvni sudovi u sluzokoži bešike. Od simptoma se javljaju krv u urinu, bol i peckanje prilikom mokrenja, osećaj snažnog nagona za mokrenjem. Može se javiti kao komplikacija terapije zračenjem.

Kod intersticijskog cistitisa može se javiti bol u donjem delu stomaka, česta i hitna potreba za mokrenjem. Muškarci koji imaju ovu vrstu cistititisa mogu osetiti bol u testisima,skrotumu i perineumu.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja laboratorijskom analizom urina. Najmerodavniji uzorak za analizu je prvi jutarnji urin,dat tehnikom srednjeg mlaza.  Kako bi se odredila vrsta bakterije u urinu možda će biti potrebna urinokultura. Nakon što se utvrdi koja bakterija je uzročnik, lekar će prepisati terapiju oralnim antibiotikom.

Kod ljudi koji imaju sklonost ka čestoj pojavi cistitisa mogu se uraditi dodatni testovi poput ultrazvučnog i rendgenskog snimanja, cistoskopije.

Lečenje

Većina slučajeva blagog cistitisa će se rešiti u roku od nekoliko dana. Ukoliko simptomi traju duže od 3 dana, obratiti se lekaru.  Lekar može prepisati antibiotike. Vrsta antibiotika i trajanje lečenja zavise od slučaja do slučaja.

Kako bi se ublažili simptomi cistitisa potrebno je unositi dovoljne količine tečnosti, mogu se uzeti lekovi protiv bolova.

Nastanak cistitisa se često ne može sprečiti, ali se mogu preduzeti mere koje mogu pomoći da do cistitisa ne dođe. Mere podrazumevaju korišćenje neutralnih sredstava za ličnu higijenu, potpuno pražnjenje bešike prilikom mokrenja, ne odlagati potrebu za mokrenjem, pamučan donji veš, izbegavanje uskih pantalona, brisanje genitalija od napred prema nazad. 

Pročitaj još saveta

Pregledi

Šta je ARDS?

Sindrom akutnog respiratornog distresa (ARDS) nastaje kada se tečnost nakuplja u sitnim, elastičnim vazdušnim kesama (alveolama) u plućima. Tečnost sprečava pluća da prihvate dovoljnu količinu

Pročitaj više »