Šta je vanmaterična trudnoća?
Vanmaterična
trudnoća (ektopična trudnoća) je medicinski termin koji opisuje situaciju u kojoj se
oplođeno jajašce implantira i razvija izvan unutrašnje površine materice, obično u jajovodu. To znači da se embrion razvija izvan normalnog mesta. Budući da jajovodi nemaju dovoljno prostora ili resursa za rast fetusa,
vanmaterična trudnoća je potencijalno opasna po život žene i zahteva hitnu medicinsku intervenciju.Stope je teško odrediti, ali jedna studija sugeriše da je oko 1 od 50 trudnoća vanmaternična. Kako oplođeno jaje raste, može da pukne i može izazvati krvarenje opasno po
život. Ako se to dogodi, odmah će vam trebati medicinska pomoć. Ako ga ne lečite, može biti smrtonosno. U stvari, vanmaterične trudnoće su vodeći uzrok smrtnih slučajeva povezanih sa trudnoćom u prvom tromesečju.
Važno je napomenuti da oplođeno jaje u vanmaterničnoj trudnoći nije "održivo". To znači da je nemoguće da jaje preživi i preraste u bebu koja može da preživi u telu ili van njega. To će uvek dovesti do gubitka trudnoće. To je zato što jaje ne može da dobije dotok krvi i podršku koja mu je potrebna da raste izvan materice.
Koji su simptomi vanmaterične trudnoće?
Simptomi vanmaterične trudnoće obično se razvijaju
između 4. i 12. nedelje trudnoće.Neke žene u početku nemaju nikakve simptome. Možda neće otkriti da imaju vanmateričnu trudnoću dok rano skeniranje ne pokaže problem ili kasnije ne razviju ozbiljnije simptome.
Glavni simptomi:Možda ćete imati vanmaterničnu trudnoću ako izostane menstruacija, ako imate pozitivan test na trudnoću i druge znakove trudnoće.
Obratite se svom lekaru opšte prakse ako imate kombinaciju bilo kog od ovih simptoma i mislite da biste mogli biti trudni - čak i ako niste imali pozitivan test na trudnoću.
Vaginalno krvarenjeVaginalno krvarenje ima tendenciju da se malo razlikuje od redovne menstruacije. Često počinje i prestaje, a može biti vodenasto i tamno braon boje.
Neke žene pogrešno smatraju ovo krvarenje redovnom menstruacijom i ne shvataju da su trudne.
Vaginalno krvarenje tokom trudnoće je relativno često i nije nužno znak ozbiljnog problema, ali treba da potražite savet lekara ako ga doživite.
Bol u stomakuMožda ćete osetiti
bol u stomaku, obično nisko na jednoj strani. Može se razviti iznenada ili postepeno, a može biti uporno sa povremenim pojavljivanjem.
Bol u stomaku može imati mnogo uzroka, uključujući i gasove, tako da to ne znači nužno da imate vanmateričnu trudnoću.
Bol u vrhu ramenaBol u vrhu ramena je neobičan bol koji se oseća na mestu gde se rame završava i počinje ruka.
Nije poznato tačno zašto se to dešava, ali to može biti znak vanmaterične trudnoće koja uzrokuje unutrašnje krvarenje.
Nelagodnost prilikom odlaska u toaletMožda ćete doživeti:
bol ili pritisak u dnu kada idete na veliku nuždubol pri odlasku na malu nuždudijarejuAli ipak je dobra ideja da potražite
savet lekara ako osetite ove simptome i mislite da ste trudni.
Uzroci vanmaterične trudnoće
Možda nikada nećete znati zašto imate ektopičnu trudnoću. Jedan od uzroka može biti oštećenje jajovoda. To bi moglo sprečiti da oplođeno jaje uđe u matericu.
Faktori rizika od vanmaterične trudnoće
Veća je verovatnoća da ćete imati ektopičnu trudnoću ako:
- Konzumirate cigarete
- Imate više od 35 godina
- Imate polno prenosivu infekciju
- Imate ožiljke od operacije karlice
- Ste imali prethodnu ektopičnu trudnoću
- Ste imali tretmane plodnosti kao što je in vitro oplodnja
Dijagnostikovanje vanmaterične trudnoće
Lekar će verovatno uraditi testove koji uključuju
test trudnoće i karlični pregled. Možda će vam dati
ultrazvuk da pogledate matericu i jajovode.
Ultrazvuk za vanmateričnu trudnoću je neinvazivni test koji koristi zvučne talase za stvaranje slika unutrašnjosti materice. Test izvodi ultrazvuk i može se uraditi transvaginalno ili transabdominalno. Tokom ultrazvuka, lekar će tražiti prisustvo gestacijske vreće, lokaciju gestacijske vreće i da li postoji otkucaj srca fetusa.
Test je bezbolan i obično traje oko 15 do 20 minuta.Ultrazvučni test abdomena, može se koristiti za potvrdu trudnoće ili proveru unutrašnjeg krvarenja.
Ponekad, kada ultrazvuk nije dovoljno tačan ili kada pacijentkinja ima komplikacije poput unutrašnjeg krvarenja, medicinski stručnjaci mogu koristiti magnetnu rezonancu (MR) kako bi detaljnije pregledali reproduktivne organe i potvrdili dijagnozu.
Kako izbeći ektopičnu trudnoću
Ne postoji način da se spreči vanmaterična trudnoća. Ali možete smanjiti svoje šanse uz određene izbore načina života. Neki od njih su:
- Korišćenje kondoma prilikom seksualnih odnosa, što može smanjiti rizik od upalnih bolesti karlice i polno prenosivih infekcija
- Izbegavajte upotrebu vaginalnog ispiranja. Studije pokazuju da ispiranje može povećati rizik od vanmaterične trudnoće
Lečenje vanmaterične trudnoće
Pošto oplođeno jaje ne može da preživi izvan materice, lekar će morati da ga izvadi, kako ne biste imali ozbiljne zdravstvene probleme. Oni će koristiti jednu od dve metode: lekove ili operaciju.
Lek za vanmateričnu trudnoćuAko jajovod nije puknuo i trudnoća nije poodmakla, lekar može vam prepiše
lek. Potrebna vam je samo jedna doza injekcije. Zaustavlja
rast oplođenog jajeta. Telo će apsorbovati jaje za oko 4-6 nedelja. Sa ovim tretmanom, nema potrebe za uklanjanjem jajovoda.
Pre nego što budete mogli da uzimate metotreksat, lekar će morati da uradi nekoliko testova krvi da bi izmerio nivoe hCG. To je hormon koji
telo proizvodi kada otkrije trudnoću. Nećete moći da uzimate lek ako dojite ili imate određene zdravstvene probleme.
Kada dobijete injekciju, lekar će proveriti nivoe hCG tokom kontrolnih pregleda. Ako nivoi ne padnu nakon prve doze, možda će trebati druga doza istog leka. Moraćete da pratite sve dok krv više ne bude imala povećan nivo hCG-a.
Operacija za ektopičnu trudnoćuU drugim slučajevima, biće potrebna
operacija. Najčešća je laparoskopija. Lekar će napraviti veoma male rezove u donjem delu stomaka i umetnuti tanku, fleksibilnu cev nazvanu laparoskop da bi uklonio vanmateričnu trudnoću. Ako je jajovodna cev oštećena, možda će morati i da je uklone. Ako mnogo krvarite ili lekar sumnja da je jajovod puknuo, možda će vam trebati hitna operacija sa većim rezom. Ovo se zove laparotomija.
Neželjeni efekti operacije mogu uključivati:Bez obzira da li dobijate injekciju ili imate operaciju, možda ćete se osećati umorno nekoliko nedelja i osećati nelagodnost u stomaku. Možda ćete još neko vreme imati simptome slične trudnoći. Može proći nekoliko ciklusa menstruacije pre nego što se vratite u normalu.
Ažurirano: Jan 15, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama