Abdominalna hirurgija -
Abdomen je regija između grudnog koša i karlice, koja sadrži organe kao što su stomak, creva, jetra i bubrezi. Abdominalna hirurgija obuhvata dijagnostiku i tretman oboljenja ovih organa. Simptomi ozbiljnih stanja uključuju produženu dijareju, krv u stolici i otečen stomak. Prevencija bolesti uključuje male obroke, dovoljno vode, vežbanje i izbegavanje alkohola i cigareta.
Ahalazija -
Ahalazija je poremećaj motiliteta jednjaka, karakterisan neuspehom mišićne kontrakcije i opuštanja donjeg ezofagealnog sfinktera (LES) . Glavni simptomi su disfagija, regurgitacija i gubitak težine. Uzroci nisu potpuno poznati, ali uključuju mogući autoimuni odgovor. Dijagnoza se potvrđuje manometrijom, a lečenje je palijativno, uključujući dilataciju i miotomiju.
Aksilarna limfadenopatija -
Aksilarna limfadenopatija označava uvećanje limfnih čvorova ispod pazuha, često benigno, ali ponekad povezano sa infekcijama ili rakom. Simptomi uključuju kvržice, bol i groznicu. Dijagnoza obuhvata fizičke preglede i snimanje. Lečenje zavisi od uzroka, od praćenja do terapije, dok prevencija uključuje higijenu, zdrav stil života i redovne lekarske preglede.
Aneurizma abdominalne aorte -
Aneurizma abdominalne aorte je uvećanje aorte u abdomenu, što može izazvati ozbiljno krvarenje ako pukne. Simptomi uključuju bol u stomaku, leđima i pulsiranje blizu pupka. Uzroci su ateroskleroza, visok krvni pritisak i infekcije. Faktori rizika su pušenje, starost, muški pol i porodična istorija. Prevencija uključuje prestanak pušenja, zdravu ishranu i redovno vežbanje. Lečenje varira od...
Aneurizma aorte -
Aneurizma aorte je ispupčenje ili slabost u zidu aorte, koji može nastati u torakalnom ili abdominalnom delu. Simptomi mogu uključivati bol, otežano disanje, i osećaj pulsiranja. Rizici uključuju pušenje, starenje, genetske faktore, i visok pritisak. Dijagnostikuje se putem ultrazvuka, CT-a, ili MR-a. Lečenje može uključivati monitoring, hirurgiju, ili stent. Prestankom pušenja i kontrolom...
Angiosarkom -
Angiosarkom je retka i agresivna maligna bolest koja se razvija u sluznici krvnih i limfnih sudova. Najčešće se javlja na koži glave i vrata, ali može uticati i na unutrašnje organe. Rizik od bolesti povećavaju faktori poput radijacije i genetskih promena. Dijagnostika uključuje MR i histopatološku analizu, dok lečenje podrazumeva hirurgiju, zračenje i hemoterapiju.
Anomalije krvnih sudova mozga -
Anomalije krvnih sudova mozga su abnormalne vaskularne strukture koje mogu izazvati simptome poput glavobolje, epileptičnih napada i neuroloških poremećaja. Dijagnostikovanje uključuje MR, CT, angiografiju i ultrazvuk. Tretmani variraju od lekova do hirurgije i radioterapije. Prevencija uključuje kontrolu krvnog pritiska, zdravu ishranu, vežbanje i prestanak pušenja.
Apsces pluća -
Apsces pluća je tečna nekroza plućnog tkiva s šupljinama ispunjenim gnojem, često uzrokovana aspiracijom. Primarni apsces nastaje iz procesa u plućima, dok sekundarni komplikuje druge procese. Stanja kao što su aspiracija, septičke embolije i nekrotizirajuća pneumonija doprinose pojavi. Dijagnoza se postavlja RTG i CT pregledima, a lečenje uključuje antibiotike i eventualno bronhoskopiju ili...
ARDS -
Sindrom akutnog respiratornog distresa (ARDS) nastaje kada se tečnost nakuplja u plućnim alveolama, što smanjuje dotok kiseonika u krv. Obično se javlja kod kritično bolesnih ili povređenih osoba. Glavni simptom je otežano disanje. Uzroci uključuju sepsu, udisanje štetnih materija, pneumoniju i COVID-19. Lečenje obuhvata povećanje nivoa kiseonika i upotrebu mehaničkog ventilatora.
Arterije -
Arterije su krvne žile koje prenose krv bogatu kiseonikom iz srca ka ostalim delovima tela. Stenoza plućne arterije, suženje arterije koja nosi krv do pluća, može izazvati simptome poput šuma u srcu, boli u grudima i ubrzanog pulsa. Dijagnoza uključuje testove kao što su kateterizacija i EKG, dok lečenje varira od lekova do hirurških intervencija.
Ascites -
Jetra je najveća žlezda u telu koja obavlja mnoge vitalne funkcije. Ascites je stanje nakupljanja tečnosti u abdomenu, često uzrokovano cirozom jetre. Simptomi uključuju nadutost i otežano disanje. Dijagnoza se postavlja kroz medicinska ispitivanja. Lečenje uključuje dijetu sa malo natrijuma, diuretike i izbegavanje alkohola. Promena stila života može smanjiti komplikacije.
Atelektaza -
Atelektaza je stanje pluća kada se disajni putevi ili alveole ne šire kako bi trebalo. Postoje opstruktivna i neopstruktivna atelektaza, uzroci uključuju blokade disajnih puteva, pritisak ili ožiljno tkivo. Simptomi su nedostatak vazduha, kašalj, bol u grudima. Dijagnostika uključuje rendgen, CT, ultrazvuk i bronhoskopiju. Tretman može obuhvatiti bronhoskopiju, inhalaciju lekova i...
Atipična pneumonija -
Atipična pneumonija, poznata i kao hodajuća pneumonija, izazvana je raznim mikroorganizmima i ima blaže simptome u poređenju s tipičnom pneumonijom. Simptomi uključuju kašalj, groznicu, kratak dah i bol u grudima. Uzročnici su bakterije poput Mycoplasma pneumoniae i Legionella pneumophila. Dijagnoza se postavlja kroz rendgen i druge testove, a lečenje uključuje antibiotike i odmor.
Bekerova cista -
Bekerova cista ili poplitealna cista je otok ispunjen tečnošću na zadnjem delu kolena, uzrokovan oticanjem zgloba zbog povećane sinovijalne tečnosti. Može biti asimptomatska ili izazvati bol, peckanje i utrnulost. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, ultrazvukom, MR, a lečenje varira od praćenja do hirurškog uklanjanja, zavisno od simptoma i veličine ciste.
Benigni tumori -
Benigni tumori pluća su nekancerogene mase koje se ne šire na druge delove tela. Obično rastu sporo i mogu se povući sami od sebe. Tipovi uključuju hamartome, bronhijalne adenome i papilome. Uzroci su nepoznati, ali mogu biti povezani s infekcijama i upalama. Dijagnoza se vrši rendgenskim snimcima, CT skenovima i biopsijama, a lečenje zavisi od simptoma i veličine tumora.
Bronhiektazija -
Bronhiektazija je proširenje bronhija usled hronične infekcije i upale. Česti uzroci uključuju cističnu fibrozu, imuni deficiti i infekcije, a simptomi su hronični kašalj, gnojni sputum, groznica i dispneja. Dijagnoza se postavlja putem anamneze i skenera, a lečenje uključuje antibiotike, tehnike disanja, vakcinaciju protiv gripa i upravljanje osnovnim stanjima.
Bubrezi -
Bubrezi su vitalni organi koji održavaju ravnotežu tečnosti i elektrolita, filtriraju krv i proizvode hormone. Ciste su napunjenosti tečnosti unutar bubrega koje mogu biti benigne ili maligne. Cistične bolesti mogu biti genetske ili stečene, uključujući autosomno dominantnu i recesivnu policističnu bubrežnu bolest. Dijagnoza se vrši imidžing testovima, a lečenje zavisi od veličine i simptoma...
Cervicitis -
Cervicitis je zapaljenje grlića materice izazvano infekcijama, alergijama ili iritacijama. Polno prenosive bolesti kao hlamidija i gonoreja često su uzročnici. Mnogi simptomi izostaju, ali mogu uključivati neobičan sekret, krvarenje ili bol. Lečenje obuhvata antibiotike ili antivirusne lekove. Prevencija obuhvata korišćenje zaštite i izbegavanje iritanata.
Ciroza -
Ciroza je ožiljno stanje jetre koje nastaje zbog dugotrajnog oštećenja. Uzroci uključuju zloupotrebu alkohola, hepatitis C i nealkoholni steatohepatitis. Simptomi su gubitak apetita, mučnina, svrab, žutica i ascites. Dijagnoza se postavlja krvlju, skeniranjem ili biopsijom. Ne postoji lek; lečenje uključuje kontrolu simptoma i transplantaciju jetre. Prevencija uključuje moderaciju alkohola i...
Cistitis -
Cistitis je infekcija mokraćne bešike uzrokovana najčešće bakterijama poput ešerihije koli. Češći je kod žena zbog kratke uretre. Simptomi uključuju bol, peckanje pri mokrenju, učestalo mokrenje i krv u urinu. Dijagnoza se postavlja analizom urina. Lečenje uključuje antibiotike i unos tečnosti. Preventivne mere uključuju pravilnu higijenu i izbegavanje uske odeće.
COVID-19 -
Koronavirus SARS-CoV-2, otkriven u Kini decembra 2019, prenosi se kapljično i izaziva bolest COVID-19. Simptomi variraju od blagih sličnih gripu do teških kao što su upala pluća. Stariji i hronično bolesni su u većem riziku. Prevencija je ključna, a vakcina se razvija. Ponovna infekcija je moguća jer se antitela ne zadržavaju dugo u organizmu.
Dijabetes -
Dijabetes melitus je metabolička bolest karakterisana hiperglikemijom zbog defekta insulina. Postoje tip 1 i tip 2, s različitim uzrocima i mehanizmima. Gojaznost je značajan faktor rizika, kao i genetski faktori. Simptomi uključuju žeđ, učestalo mokrenje i gubitak težine. Komplikacije pokrivaju oštećenja oka, bubrega i krvnih sudova. Dijagnostikuje se merenjem šećera u krvi i leči se...
Disekcija aorte -
Disekcija aorte je ozbiljno stanje kada unutrašnji sloj zida najveće arterije u telu pukne, što omogućava krvi da se širi između slojeva zida. Postoje dva tipa: A (blizu srca) i B (dalje, prema abdomenu) . Glavni faktori rizika su visok krvni pritisak, ateroskleroza i genetski sindromi. Simptomi uključuju jak bol, otežano disanje i paralizu. Dijagnoza se vrši CT skeniranjem i MR angiografijom,...
Divertikulum jednjaka -
Divertikulum jednjaka je retka anatomska izbočina u jednjaku koja može izazvati simptome poput otežanog gutanja, regurgitacije i bola u grudima. Može nastati zbog poremećaja motiliteta ili slabosti zida jednjaka. Dijagnostikuje se barijumskim gutanjem, endoskopijom i manometrijom. Lečenje uključuje promene u ishrani, lečenje osnovnih stanja ili operaciju u težim slučajevima.
Edem pluća -
Plućni edem je stanje u kojem se tečnost nakuplja u alveolama pluća, otežavajući disanje. Često je uzrokovan kongestivnom srčanom insuficijencijom, ali i drugim stanjima kao što su upala pluća i sepsa. Simptomi uključuju otežano disanje, kašalj sa penastim sputumom i bol u grudima. Dijagnostikuje se fizičkim pregledom i testovima, dok lečenje obuhvata kiseonik i lekove za smanjenje tečnosti.
EEG snimanje -
EEG snimanje omogućava analizu električne aktivnosti mozga i koristi se za dijagnostiku stanja kao što su epilepsija, gubici svesti, glavobolje, povrede mozga, demencije i druga neurološka i psihijatrijska oboljenja. Pacijent treba biti odmoran i sa čistom kosom. Postupak je bezbolan i neškodljiv, traje oko 30-45 minuta, a interpretaciju rezultata vrši specijalista neuropsihijatar.
Encefalitis -
Encefalitis je upala mozga uzrokovana virusima, bakterijama, autoimunim reakcijama ili parazitima. Simptomi uključuju glavobolju, konfuziju i napade. Dijagnoza se postavlja pregledom, analizom cerebrospinalne tečnosti i snimanjem mozga. Lečenje zavisi od uzroka i uključuje antivirusne lekove, antibiotike ili imunosupresive. Rano lečenje je ključno za smanjenje komplikacija.
Endometrioza jajnika -
Endometrioza jajnika, ili čokoladna cista, je vrsta ciste koja se formira kada se endometrioza razvije na jajnicima. Simptomi uključuju bolne menstruacije, bol tokom odnosa, i probleme sa plodnošću. Tačan uzrok nije poznat, ali genetska predispozicija, hormoni, i imunološki poremećaji mogu doprineti. Lečenje uključuje analgetike, hormonsku terapiju, i hirurške intervencije, uz prilagođavanje...
Ezofagitis -
Ezofagitis je zapaljenje sluznice jednjaka, uzrokovano infekcijama ili iritacijama, što može izazvati simptome poput bolnog gutanja i gorušice. Uzročnici su bakterije, virusi, gljivice, ali i faktori kao što su refluks kiseline i neki lekovi. Dijagnoza se postavlja endoskopijom i biopsijom, a lečenje zavisi od uzroka, uključujući lekove, promene u ishrani i moguće hirurške zahvate.
Fibroadenom -
Fibroadenom je benigna kvržica dojke, često uočena kod žena u reproduktivnom dobu. Postoje različiti tipovi, uključujući jednostavne, složene, gigantske i juvenilne. Dijagnoza uključuje fizički pregled, ultrazvuk, mamografiju i biopsiju. Većina fibroadenoma ne zahteva lečenje, ali može biti potrebna operacija kod većih ili simptomatičnih slučajeva.
Fibrotoraks -
Fibrotoraks karakteriše zadebljanje pleure, bol u grudima i otežano disanje. Uzroci uključuju izloženost azbestu, idiopatsku plućnu fibrozu i autoimune bolesti. Dijagnostika uključuje rendgen, CT skeniranje, analizu pleuralne tečnosti i biopsiju. Lečenje uključuje kontrolu osnovnih bolesti, lekove, fizioterapiju i potencijalno hirurške zahvate poput pleurektomije ili pleurodeze.
Fizijatrija -
Fizijatrijski pregled je deo medicine fizijatrije koja se fokusira na nehirurški tretman bola i ograničenog kretanja. Fizijatar leči stanja koja utiču na funkciju i kvalitet života pacijenata, uključujući artritis, bolove u leđima i sportske povrede. Tokom pregleda, fizijatar procenjuje stanje celog tela i može koristiti razne terapije, lekove ili injekcije.
Fraktura rebara -
Fraktura rebara je prelom rebra koji može biti jednostavan ili složen, zavisno od broja i pozicije slomljenih kostiju. Najčešći uzroci su tupa trauma poput saobraćajnih nesreća ili padova. Dijagnoza se postavlja rendgenskim snimkom, CT-om ili MR-om, a simptomi uključuju bol pri disanju i mogući pneumotoraks. Lečenje se bazira na ublažavanju bola i potpori plućne funkcije.
Gastritis -
Gastritis je upala sluznice želuca koja može biti akutna ili hronična. Uzroci uključuju infekciju bakterijom Helicobacter pylori, prekomernu upotrebu alkohola, stres i određene lekove. Simptomi mogu varirati od blagih probavnih smetnji do ozbiljnih komplikacija poput čireva. Dijagnostika obuhvata testove na heliko bakteriju i endoskopiju. Lečenje zavisi od uzroka, često uključujući antibiotike i...
Gastroenterologija -
Gastroenterologija je medicinska grana koja se bavi dijagnostikom i lečenjem oboljenja digestivnog trakta, jetre, pankreasa i žučnih puteva. Gastroenterolozi procenjuju stanje pacijenata sa simptomima kao što su bol u stomaku, mučnina ili problemi sa gutanjem. Ove preglede prati fizički pregled i, po potrebi, dodatne analize. Prednost je rana dijagnostika bolesti i postavljanje odgovarajućeg...
Genitalne infekcije -
Genitalne infekcije, naročito vaginalne, česte su u reproduktivnom periodu žena, pogotovo leti. Uzročnici su bakterije kao Ešerihija koli i Kandida albikans. Simptomi su svrab, iritacija i sekret s neprijatnim mirisom. Dijagnostika uključuje briseve i određivanje grupe vaginalnog sekreta. Pravovremeno javljanje ginekologu i adekvatno lečenje, uključujući i partnera, su ključni.
GIST -
Gastrointestinalni stromalni tumor (GIST) je retka vrsta tumora digestivnog trakta, koja obično potiče iz intersticijskih ćelija Cajal. Najčešće su uzrokovane mutacijama u genima KIT ili PDGFRA. GIST-ovi često nemaju simptome, ali mogu izazvati bol, krvave stolice i umor. Dijagnoza se postavlja putem anamneze, snimanja, endoskopije i biopsije. Lečenje obuhvata monitoring, hirurgiju, ciljanu...
Glioblastom -
Glioblastom je agresivni tumor mozga koji se razvija iz glijalnih ćelija i najčešći je kod odraslih. Simptomi variraju u zavisnosti od lokacije, ali uključuju glavobolje, probleme s vidom, govorom, ravnotežom, konfuziju, mučninu i napade. Uzroci nisu potpuno razjašnjeni, ali faktori rizika uključuju starost, pol, genetske mutacije i izloženost zračenju. Leči se kombinacijom operacije,...
Hašimoto -
Hašimotova bolest je autoimuna bolest koja napada štitnu žlezdu, dovodeći do njenog oštećenja i smanjenog lučenja hormona, što često vodi do hipotireoze. Simptomi uključuju dobijanje na težini, umor, depresiju i probleme sa koncentracijom. Dijagnostika uključuje testove hormona i antitela, dok lečenje obuhvata sintetičku zamenu hormona. Bez tretmana, mogu se javiti ozbiljne komplikacije.
Hepatomegalija -
Jetra je vitalni organ koji obavlja ključne funkcije poput regulacije holesterola i filtriranja toksina. Uvećana jetra, ili hepatomegalija, može biti znak ozbiljnih bolesti poput toksičnog ili virusnog hepatitisa, masne bolesti jetre ili genetskih poremećaja. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati promene u načinu života, testove i medicinske intervencije.
Hiperplazija štitne žlezde -
Hiperplazija štitne žlezde označava nekontrolisan rast ćelija, što može uzrokovati uvećanje žlezde i promene u njenoj funkciji. Češća je kod žena, a uzroci uključuju hormonalni disbalans, nedostatak joda, genetiku i autoimune bolesti. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, ultrazvukom, CT i MR skeniranjem, dok lečenje uključuje medikamente, radioaktivni jod i hirurgiju.
Hipertenzija -
Hipertenzija je hronično oboljenje definisano kao pritisak viši od 140/90 mmHg. Često je asimptomatska, ali može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su moždani udar i ishemijska bolest srca. Faktori rizika uključuju genetiku, gojaznost, stres i loše životne navike. Lečenje obuhvata promenu stila života i medikamentnu terapiju, često je doživotno. Redovne kontrole su ključne.
HOBP -
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je stanje koje ometa protok vazduha iz pluća, često pogađa pušače i karakteriše se hroničnim bronhitisom i emfizemom. Simptomi uključuju kašalj, piskanje u prsima i brzo umaranje. Dijagnostikuje se putem spirometrije, a lečenje obuhvata bronhodilatatore, steroidne inhalatore i antibiotike radi ublažavanja simptoma i sprečavanja infekcija.
Holecistitis -
Holecistitis je upala žučne kese koja može biti akutna ili hronična, najčešće uzrokovana kamenjem koje blokira žučne kanale. Simptomi uključuju bol u abdomenu, mučninu i povraćanje. Faktori rizika su ženski pol, starost, gojaznost i nagli gubitak težine. Dijagnoza se postavlja putem krvnih testova i snimanja, dok lečenje obuhvata antibiotike, analgetike i potencijalno operaciju.
Holter -
Holter monitor je prenosivi uređaj koji beleži aktivnost srca (EKG) neprekidno 24 do 48 sati kako bi se detektovali problemi poput aritmije ili bolova u grudima. Koristi se kada su potrebne detaljne informacije tokom uobičajenih dnevnih aktivnosti. Pacijenti vode dnevnik simptoma, a monitor pomaže lekarima da utvrde dalji tok lečenja bez ikakvih rizika po pacijenta.
Ileus -
Ileus je stanje kada peristaltika creva uspori ili se zaustavi, uzrokujući opstrukciju. Može nastati zbog operacije, lekova, Parkinsonove bolesti ili Kronove bolesti. Simptomi su nadimanje, mučnina i zatvor. Dijagnostika uključuje fizički pregled i snimanje. Lečenje varira od promene ishrane do operacije. Prevencija uključuje smanjenje lekova nakon operacije i poznavanje faktora rizika.
Infrakt pluća -
Infarkt pluća je odumiranje plućnog tkiva zbog nedostatka protoka krvi, često uzrokovan plućnom embolijom. Simptomi uključuju kašljanje krvi, bol u grudima, i poteškoće s disanjem. Postoje tri tipa: hemoragični, anemični i septički infarkt. Dijagnoza se postavlja CT skeniranjem, a lečenje zavisi od uzroka, često uključujući antikoagulansnu terapiju. Hitna medicinska intervencija je ključna.
Ishemija mozga -
Ishemija mozga označava smanjen dotok krvi u mozak, često usled blokade ili suženja krvnih sudova zbog tromboze ili embolije. Simptomi uključuju nagle motoričke promene, probleme s govorom i vidom, kao i glavobolje. Dijagnostikuju se metodama poput CT-a i MR-a. Lečenje uključuje hitne lekove, antitrombocitna sredstva i rehabilitaciju, uz kontrolu pritiska i šećera.
Kalcifikacija u dojkama -
Kalcifikacije u dojkama su male naslage kalcijuma, često benigne, otkrivene mamografijom. Postoje mikrokalcifikacije koje mogu ukazivati na promene, uključujući rani rak, i makrokalcifikacije koje su obično bezopasne. Uzroci uključuju starenje, traume, benigne tumore i upale. Dijagnostika obuhvata mamografiju, a lečenje nije obično potrebno osim u slučajevima raka.
Karcinom dojke -
Karcinom dojke je najčešća maligna bolest kod žena, a rani pregled je ključan za izlečenje. Faktori rizika uključuju genetiku, godine i stil života. Simptomi uključuju grudvice i promene na dojci. Postoje tri tipa raka: duktalni, lobularni i inflamatorni. Dijagnoza se postavlja putem ultrazvuka, mamografije i biopsije. Prevencija podrazumeva zdrav stil života i redovne preglede.
Karolijeva bolest -
Karolijeva bolest je retka urođena bolest koja pogađa žučne puteve u jetri, karakterisana proširenjem intrahepatičnih žučnih kanala. Postoje dva oblika: Karolijeva bolest (samo proširenje kanala) i Karolijev sindrom (sa fibroza jetre) . Simptomi uključuju žuticu, umor i svrab kože. Dijagnoza je izazovna i uključuje laboratorijske testove, slikovne metode i biopsiju, dok lečenje varira od...
Koksartroza -
Koksartroza, ili osteoartritis kuka, je degenerativni poremećaj zgloba karakterisan propadanjem hrskavice, što izaziva bol, ukočenost i ograničenu pokretljivost. Faktori rizika uključuju starost, genetiku, metaboličke poremećaje i gojaznost. Dijagnoza se postavlja pomoću kliničkog pregleda i snimanja, a lečenje obuhvata lekove i minimalno invazivne operacije za očuvanje funkcionalnosti zgloba.
Kolor dopler ruke ili noge -
Kolor dopler ruke ili noge je ultrazvučni pregled koji koristi zvučne talase za kreiranje slika krvotoka kroz cirkulatorni sistem. Koristi se za dijagnostiku arterioskleroze, krvnih ugrušaka, venske insuficijencije i drugih vaskularnih problema. Postupak je bezbolan i neinvazivan, pružajući lekarima važne informacije o protoku krvi radi adekvatnog lečenja. Priprema može zahtevati izbegavanje...
Kolor dopler vrata -
Kolor dopler krvnih sudova vrata je bezbedan ultrazvučni pregled koji analizira protok krvi kroz karotidne arterije, važne za dovod krvi ka mozgu. Ova procedura pomaže u otkrivanju suženih arterija, smanjujući rizik od moždanog udara. Pregled je neinvazivan, bez zračenja, i pogodan za sve uzraste, uključujući trudnice i pacijente sa implantatima. Pregled traje oko 30 minuta.
Kolposkopija i PAPA -
Kolposkopija je dijagnostička metoda koja vizualizira grlić materice, vaginu i vulvu pomoću mikroskopa, često u kombinaciji sa PAPA testom, poboljšavajući tačnost dijagnoze na skoro 99%. Kolposkopija se preporučuje kao deo rutinskog pregleda ili kod abnormalnih PAPA nalaza. PAPA test ispituje ćelije grlića radi ranog otkrivanja karcinoma, a njegova tačnost može dostići 95% kada je kombinovan sa...
Lekar opšte prakse -
Lekar opšte prakse igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja pružajući prvu tačku kontakta u zdravstvenom sistemu. Pregledi obuhvataju anamnestički razgovor i fizički pregled, a redovne posete su važne za rano otkrivanje bolesti poput dijabetesa i hipertenzije. Takođe, lekar pruža savete o zdravom načinu života i prati hronična stanja.
Maligni tumor pluća -
Maligni tumor pluća počinje u plućima i može se proširiti na druge delove tela. Simptomi variraju od kašlja, slabosti do glavobolja i žutice. Pušenje je glavni uzrok, ali i izloženost štetnim materijama i genetske mutacije mogu doprineti. Postoje različite vrste i stadijumi raka, a lečenje uključuje operaciju, hemoterapiju, zračenje, imunoterapiju i ciljanu terapiju. Dijagnoza se postavlja kroz...
Mamografija -
Mamografija je rendgenski pregled dojke, ključan za skrining raka dojke jer može otkriti promene pre pojave simptoma. Postoje 2D i noviji 3D mamografi. Mamografija je potrebna i za skrining i za dijagnostiku sumnjivih promena. Pre pregleda, žene ne smeju koristiti dezodorans. Mamografija je korisna, ali postoji neznatan rizik od zračenja. Trudnice treba da konsultuju lekara pre pregleda.
Mastitis -
Mastitis je zapaljenje dojki koje se često javlja kod dojilja, naročito u prvih nekoliko nedelja. Problem nastaje usled zastoja mleka ili bakterijske infekcije. Simptomi uključuju bol, crvenilo, kvrgavost i groznicu. Važno je dojiti često, pravilno pozicionirati dete, koristiti nežne masaže i hladne obloge, te izbegavati sputavajući donji veš. Ako se simptomi pogoršaju, potražite lekarsku pomoć.
Meningitis -
Meningitis je retka infekcija koja zahvata membrane mozga i kičmene moždine. Simptomi uključuju konfuziju, groznicu, glavobolju, ukočen vrat i osip. Faktori rizika obuhvataju malu decu, adolescente i osobe sa oslabljenim imunim sistemom. Dijagnoza se postavlja kroz medicinsku istoriju i testove, a lečenje zavisi od tipa meningitisa—bakterijskog, virusnog ili gljivičnog. Važno je brzo prepoznati i...
Mezoteliom -
Mezoteliom je retka i agresivna vrsta raka mezotela, najčešće povezana sa izloženošću azbestu. Postoji nekoliko tipova mezotelioma zavisno od lokacije i ćelijskog tipa, a simptomi variraju u zavisnosti od zahvaćenog područja. Dijagnoza uključuje anamnezu, radiološke metode i analize uzoraka, dok lečenje obuhvata kombinaciju hirurgije, hemoterapije, radioterapije i drugih inovativnih metoda.
Nefrolitijaza -
Nefrolitijaza, ili bubrežni kamenac, stanje je u kojem se minerali i soli formiraju u bubrezima, uzrokujući bol i poteškoće mokrenja. Uzroci su nedovoljan unos tečnosti, nepravilna ishrana i genetska predispozicija. Lečenje uključuje povećanje unosa tečnosti, lekove ili hirurške intervencije, dok prevencija podrazumeva promene ishrane i redovne kontrole.
Neoplazma rektuma -
Neoplazma rektuma odnosi se na abnormalni rast tkiva u rektumu, koji može biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju krv u stolici, bol, promene u pražnjenju creva i neobjašnjivi gubitak težine. Dijagnoza uključuje fizički pregled, CT, MR i kolonoskopiju. Lečenje se sastoji od hirurgije, radioterapije, hemoterapije, ciljanih terapija i imunoterapije.
Neurološka oboljenja -
Neurologija se bavi proučavanjem i lečenjem oboljenja nervnog sistema, uključujući mozak, kičmenu moždinu i periferne nerve. Neurolozi koriste dijagnostičke metode poput MRI i CT skenera za postavljanje dijagnoze. Lečenje obuhvata lekove, fizikalnu terapiju, psihoterapiju i hirurške zahvate, uz pristup prilagođen individualnim potrebama pacijenta.
Nodusne promene u štitnoj žlezdi -
Nodusne promene na štitnoj žlezdi su abnormalni čvorovi koji mogu biti benigni ili maligni. Simptomi mogu uključivati promene glasa, probleme sa disanjem ili gutanjem, a mogu izazvati i značajne promene u proizvodnji hormona. Dijagnoza uključuje krvne testove i slike, dok lečenje varira od operacije do pažljivog praćenja, u zavisnosti od vrste i simptoma čvora.
ORL pregled -
ORL pregled sprovodi otorinolaringolog radi dijagnostike, praćenja ili isključivanja bolesti uha, nosa i grla. Ovaj pregled je koristan za identifikaciju poremećaja ovih organa i utvrđivanje terapije. Može uključivati testove kao što su audiometrija za procenu sluha. Rizici su minimalni, a pregled je bezbolan i neinvazivan, što omogućava brzu dijagnozu i lečenje.
ORL pregled i audiometrija -
ORL pregled sa audiometrijskim testiranjem obavlja specijalista otorinolaringologije radi dijagnostike bolesti uha, nosa i grla. Audiometrija je bezbolan test koji procenjuje sposobnost sluha i pomaže u određivanju stepena gubitka sluha, ali ne i uzroka. Test uključuje slušanje tonova u zvučno izolovanoj prostoriji. Pregled je važan za obolele od tinitusa, gubitka sluha i drugih srodnih simptoma.
Osteoartritis -
Osteoartritis (OA) je degenerativna bolest zglobova koja vodi do razgradnje tkiva u zglobu. Najčešći je kod starijih osoba. Simptomi uključuju bol, ukočenost i oticanje zglobova. Faktori rizika su: starenje, genetika, prekomerna težina, povrede i hormoni. Ne postoji lek za OA, ali se simptomi mogu kontrolisati farmakoterapijom, fizikalnom terapijom i promenama načina života, a u težim...
Pankreatitis -
Pankreatitis je zapaljenje pankreasa koje može biti akutno ili hronično. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu i povraćanje. Najčešći uzroci su kamen u žuči i preterana konzumacija alkohola. Dijagnoza se postavlja putem testova krvi i snimanja. Lečenje uključuje hospitalizaciju, lekove za bol i promene u ishrani. Prevencija podrazumeva izbegavanje masne hrane i alkohola.
Patela -
Fraktura patele je prelom čašice kolena, često izazvana direktnim udarcem ili naprezanjem kvadricepsa. Simptomi uključuju bol, otok, modrice i nemogućnost pokretanja noge. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i snimaka. Lečenje može biti konzervativno ili hirurško, u zavisnosti od težine preloma. Oporavak traje od 6 nedelja do 6 meseci uz fizikalnu terapiju.
Perianalna fistula -
Perianalna fistula je trakt koji vodi od analnog kanala do kože blizu analnog otvora, često uzrokujući iritaciju i curenje gnoja. Simptomi uključuju iscedak, svrab, bol i nežne kvržice oko anusa. Uzroci mogu biti upalne bolesti creva, infekcije, traume i drugi faktori. Lečenje obično zahteva hirurške zahvate, a može uključivati i konzervativne metode, farmakoterapiju i biološke terapije.
Petni trn -
Petni trn je stanje stopala kod kog se formira koštana izraslina na donjoj strani pete zbog taloženja kalcijumskih soli. Simptomi uključuju bol, upalu, otok i toplotu područja. Uzroci su dugotrajno naprezanje mišića i ligamenata, artritis, gojaznost i neadekvatna obuća. Dijagnostikuje se rendgenom, a lečenje uključuje odmor, hladne obloge, lekove, fizikalnu terapiju i ortopedske uloške.
Plućna embolija -
Plućna embolija je blokada plućne arterije, obično uzrokovana krvnim ugruškom. Simptomi mogu uključivati kratak dah, bol u grudima i iskašljavanje krvi, ali kod mnogih ljudi simptomi nisu prisutni. Uzroci su često povezani sa dubokom venskom trombozom. Dijagnoza uključuje testove kao što su CTPA i skeniranje ventilacije/perfuzije. Lečenje uključuje antikoagulanse, trombolitičke lekove i, u hitnim...
Pneumotoraks -
Pneumotoraks nastaje kada vazduh dospe u prostor između pluća i grudnog zida, uzrokujući kolaps pluća. Može biti uzrokovan povredama, plućnim bolestima ili promenama vazdušnog pritiska. Simptomi uključuju bol u grudima i kratak dah. Dijagnoza se postavlja kroz fizički pregled i slikovne testove. Lečenje varira od praćenja i kiseonika do intervencija poput aspiracije ili operacije, u zavisnosti od...
Policistični bubrezi -
Policistični bubrezi su genetska bolest pri kojoj se u bubrezima formiraju ciste. Glavne vrste su autosomno dominantna policistična bolest (ADBPB), češća kod odraslih, i autosomno recesivna (ARBPB), koja pogađa decu. Simptomi uključuju bol, hipertenziju i bubrežnu insuficijenciju. Lečenje fokusira na kontrolu simptoma, prevenciju komplikacija i, u težim slučajevima, dijalizu ili...
Policistični jajnici -
Policistični jajnici su hormonsko stanje koje pogađa žene u reproduktivnom dobu, izazivajući simptome poput neredovnih menstruacija, viška androgena i cisti u jajnicima. Ovo stanje može otežati trudnoću i leči se kroz modifikacije životnog stila, lekove i tretmane za plodnost. Postoje četiri tipa: otporan na insulin, posle pilule, nadbubrežne žlezde i inflamatorni oblik, svaki sa specifičnim...
Polip laringsa -
Polip laringsa su benigni izraslini na glasnim žicama koji mogu izazvati promene u glasu poput hrapavosti ili promuklosti. Najčešće nastaju zbog prekomerne upotrebe glasa, kašlja ili refluksa kiseline. Simptomi uključuju promuklost, bol u grlu i osećaj stranog tela. Dijagnoza se postavlja pomoću video stroboskopije, dok lečenje može uključivati vokalnu terapiju ili hirurško uklanjanje.
Postcovid -
Postkovid je stanje sa produženim simptomima nakon preležane bolesti COVID-19. Nije poznato zašto se javlja samo kod nekih pacijenata, ali češće pogađa one sa težim oblicima virusa. Simptomi mogu uključivati umor, respiratorne, srčane i neurološke tegobe, dok dugoročne posledice mogu uključivati oštećenja pluća, srca i bubrega. Lečenje zahteva medicinsku procenu i moguće pulmološke i...
Povreda stopala -
Povreda mišića i tetiva stopala može izazvati bol, otok i slabost, sa simptomima poput bola, otežanog kretanja i modrica. Uključuje istezanje, puknuće tetiva, upale i stres frakture. Dijagnoza se postavlja putem ultrazvuka, rendgena i MR-a. Lečenje obuhvata konzervativne metode kao što su lekovi i fizikalna terapija, dok se u težim slučajevima primenjuje operacija.
Angiofibrom -
Angiofibrom je benigni tumor, najčešće juvenilni nazofarinksni angiofibrom kod adolescenata, izazivajući krvarenja iz nosa i disajne smetnje. Uzroci uključuju genetske i hormonalne faktore. Dijagnoza obuhvata klinički pregled, radiološka ispitivanja i angiografiju. Lečenje se bazira na hirurgiji, radioterapiji, posmatranju ili terapiji lekovima.
Prelom femura -
Prelom femura, poznat i kao prelom butne kosti, je ozbiljna povreda koja najčešće zahteva operativno lečenje. Ona može nastati usled snažnog udarca, kao što su saobraćajne nesreće. Prelomi su klasifikovani prema lokaciji i obrascu preloma, a lečenje obuhvata hirurške tehnike kao što su intramedularno zakucavanje, spoljašnja fiksacija i upotreba ploča i šrafova.
Prelom kuka -
Prelom kuka nastaje kada se gornji deo butne kosti slomi, često usled pada ili saobraćajne nesreće, i zahteva hitnu operaciju. Češći je kod starijih osoba zbog slabijih kostiju. Faktori rizika uključuju starost, pol, životni stil, lekove i osteoporozu. Simptomi su jak bol, ograničena pokretljivost i fizičke promene. Lečenje obuhvata hirurgiju, zamenu kuka, fizikalnu terapiju i lekove.
Prelom stopala -
Prelom stopala uključuje povredu kostiju stopala usled traume ili preopterećenja. Simptomi obuhvataju bol, otok i poteškoće u hodanju. Uzroci su saobraćajne nesreće, padovi i stres zbog prekomerne upotrebe. Razlikuju se prelomi prstiju, metatarzalni prelomi, prelomi pete i stres frakture. Dijagnostika uključuje klinički pregled i snimanja, dok lečenje podrazumeva imobilizaciju, operaciju i...
Prevencija i zaštita COVID-19 -
Članak o prevenciji i zaštiti od COVID-19 naglašava važnost primene preventivnih mera kao što su izbegavanje kontakta sa obolelim osobama, održavanje higijene prostora, pravilna ventilacija, nošenje maske i održavanje distance. Pranje ruku je ključno, trajati najmanje 20 sekundi uz sapun i vodu, ili korišćenje sredstva na bazi alkohola. Pravila nošenja maske uključuju pokrivanje nosa i usta i...
Prostata -
Prostata je muška žlezda ispod mokraćnog mehura koja proizvodi seminalnu tečnost, bitnu za reprodukciju. Podložna je zdravstvenim problemima kao što su benigna hiperplazija prostate i rak. Prostatitis je upala prostate, često uzrokovana bakterijama, i ima četiri tipa: akutni, hronični bakterijski, CPPS, i asimptomatski. Lečenje zavisi od tipa, a može uključivati antibiotike i promene životnih...
Pulmologija - bolesti respiratornog sistema -
Pulmologija je grana medicine koja se bavi bolestima respiratornog sistema, uključujući disajne puteve, pluća i respiratorne mišiće. Poseta pulmologu je potrebna pri simptomima poput otežanog disanja i hroničnog kašlja. Pregled je bezbolan, a dodatna dijagnostika može uključivati RTG ili CT skeniranje pluća radi potvrde dijagnoze.
RTG pluća -
RTG pluća, ili rendgenski snimak grudnog koša, je dijagnostička metoda koja omogućava vizualizaciju srca, pluća, krvnih sudova i kostiju grudnog koša. Obavlja se kod sumnje na bolesti srca ili pluća, jer pomaže u otkrivanju stanja kao što su upala pluća, emfizem, srčana insuficijencija i drugi problemi. Postupak je bezbolan, zahteva minimalnu pripremu i ima mali rizik od zračenja.
Sinusitis -
Sinusitis je upala sluzokože sinusa koja može biti uzrokovana virusnim ili bakterijskim infekcijama, alergijama, ili iritantima poput dima. Postoji nekoliko vrsta sinusitisa: akutni, subakutni, hronični i ponavljajući. Simptomi uključuju bol u licu, glavobolju, zatvoren nos i kašalj. Lečenje zavisi od uzroka i ozbiljnosti, a često uključuje dekongestive, antihistaminike, antibiotike, ili u nekim...
Skolioza -
Skolioza je lateralna zakrivljenost kičme koja može biti urođena, idiopatska ili povezana s drugim stanjima. Simptomi uključuju neravna ramena i asimetričan struk. Uzrok je često nepoznat, a faktori rizika su starost, pol i genetika. Dijagnoza se postavlja putem fizičkog pregleda i rendgena. Lečenje varira od fizioterapije do operacije, u zavisnosti od ozbiljnosti.
Spirometrija -
Spirometrija je test koji meri kapacitet i funkciju pluća, koristeći se za dijagnostiku i praćenje stanja kao što su astma, HOBP i plućna fibroza. Test uključuje duboko disanje i izduvavanje vazduha, a traje od 15 do 30 minuta. Važno je za procenu efikasnosti terapije i može ukazati na suženje disajnih puteva. Test je bezbolan, ali može izazvati privremenu nelagodnost.
Spondiloza -
Spondiloza, ili degenerativna bolest diska, je oblik artritisa koji utiče na diskove kičme, uzrokujući bol i gubitak funkcije. Starenje je glavni uzrok, a faktori rizika uključuju prekomernu težinu, pušenje i povrede kičme. Postoje tri tipa: cervikalna, torakalna i lumbalna. Dijagnoza uključuje fizikalni pregled i slike, dok se lečenje fokusira na terapije za ublažavanje simptoma.
Srce -
Srce je mišić koji pumpa krv i obezbeđuje telu kiseonik i hranljive materije. Tumori srca mogu biti primarni i veoma su retki, dok su metastatski češći. Postoje benigni (nekancerozni) i maligni (kancerogeni) tumori, od kojih su najčešći srčani sarkomi. Simptomi zavise od veličine i lokacije tumora, a dijagnoza se postavlja preko snimanja. Lečenje uključuje hirurgiju, radio i hemoterapiju.
Steatoza jetre -
Steatoza jetre označava višak masti u jetri, obično bez simptoma, ali može otežati funkciju jetre. Postoje dve vrste: steatoza povezana sa metaboličkom disfunkcijom i alkoholna bolest masne jetre. Faktori rizika uključuju gojaznost i konzumaciju alkohola. Lečenje uključuje gubitak težine, prestanak konzumacije alkohola i promene životnog stila.
Stenoza traheje -
Stenoza traheje je suženje disajnog puta poznatog kao dušnik, što otežava disanje. Može biti urođena ili stečena usled povreda ili bolesti kao što je intubacija. Simptomi uključuju teško disanje, kašalj, i česte infekcije. Dijagnoza uključuje bronhoskopiju i CT sken. Lečenje varira od laserske hirurgije do stentiranja ili rekonstrukcije traheje, zavisno od težine stanja.
Teratom jajnika -
Ovarijalni teratomi su tumori jajnika koji sadrže razne vrste tkiva. Mogu biti benigni, poput dermoidnih cista, ili maligni, kao što su zloćudni teratomi. Simptomi uključuju bol u stomaku, nadutost i učestalo mokrenje. Dijagnoza se vrši ultrazvukom i CT-om, a lečenje je uglavnom operativno, uz mogućnost hemoterapije. Upravljanje tokom trudnoće zahteva posebnu pažnju.
Tuberkuloza -
Tuberkuloza je zarazna bolest prouzrokovana bakterijom Micobacterium tuberculosis, koja najčešće pogađa pluća, ali može napasti i druge delove tela. Većina infekcija je latentna, dok 10% postaje aktivna ako se ne leči. Aktivna tuberkuloza se prenosi vazdušnim putem, a dijagnostikuje se rendgenom i kulturama. Lečenje uključuje kombinaciju antibiotika, dok prevencija obuhvata vakcinaciju i skrining...
Tumor dojke -
Tumor dojke se javlja i kod žena i muškaraca i može biti benigni ili maligni. Glavni tipovi kancerogenih tumora uključuju duktalni i lobularni karcinom. Simptomi obuhvataju kvržice i promene na koži dojke. Dijagnoza se postavlja mamografijom, ultrazvukom i biopsijom. Lečenje uključuje hirurgiju, zračenje, hemoterapiju, hormonsku i ciljanu terapiju.
Tumor kože -
Tumor kože može biti benigni ili maligni, s glavnim faktorima rizika kao što su UV zraci i genetska predispozicija. Simptomi uključuju promene na koži, a dijagnoza obuhvata vizuelni pregled, dermatoskopiju i biopsiju. Faze tumora variraju od površinskih do onih koji se šire, a lečenje uključuje hirurgiju, krioterapiju, radioterapiju i imunoterapiju.
Tumor larinksa -
Tumor larinksa je vrsta raka grla koja utiče na larinks, ključna za govor. Simptomi uključuju promukao glas, teškoće pri disanju i nagli gubitak težine. Glavni uzroci su pušenje i alkohol, a rizični faktori uključuju porodičnu istoriju i lošu ishranu. Dijagnoza se postavlja kroz laringoskopiju i imidžing testove. Lečenje obuhvata operaciju, terapiju zračenjem i hemoterapiju.
Tumor štitne žlezde -
Tumori štitne žlezde su nekontrolisani rast ćelija u ovom organu i mogu biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju čvorove na vratu, promuklost i poteškoće pri gutanju. Uzroci uključuju genetske mutacije i radijacionu izloženost. Dijagnoza se postavlja pregledom i testovima, a lečenje obuhvata operaciju, hormone i radioaktivni jod. Rani pregledi su ključni za uspešno lečenje.
Tumor žučne kese -
Tumori žučne kese, uključujući adenokarcinom kao najčešći, mogu biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu, groznicu, drhtavicu i žuticu. Dijagnostika se sastoji od testova krvi, skeniranja i laparoskopije. Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati operaciju, hemoterapiju i radioterapiju, sa ciljem uklanjanja ili smanjenja tumora.
Urologija -
Urolozi su stručnjaci za lečenje problema urinarnog trakta i muških reproduktivnih organa. Urologija obuhvata širok spektar terapija, od lečenja infekcija urinarnog trakta do hirurških zahvata za oboljenja poput bubrežnih kamenaca. Uobičajeni simptomi obuhvataju bol pri mokrenju, hematuriju i učestalo mokrenje. Prevencija uključuje dobru hidrataciju, izbegavanje alkohola i održavanje higijene.
Vanmaterična trudnoća -
Vanmaterična trudnoća je stanje gde se oplođeno jaje razvija van materice, obično u jajovodu, što je opasno po život i zahteva hitnu intervenciju. Simptomi uključuju vaginalno krvarenje, bol u stomaku i ramenu, sa mogućim bolovima pri mokrenju. Lečenje može biti medikamentozno (metotreksat) ili operativno (laparoskopija) . Faktori rizika uključuju pušenje, starost preko 35 godina, STI, i...
Vaskularna hirurgija -
Vaskularne bolesti obuhvataju stanja koja utiču na arterije, vene i limfni sistem. Simptomi mogu biti nevidljivi, ali uključuju bledilo kože i rane koje teško zarastaju. Operacije kao što su bypass, uklanjanje aneurizma i tretman varikoznih vena su često neophodne. Prevencija uključuje zdravu ishranu, fizičku aktivnost i prestanak pušenja. Redovne kontrole su ključne za oporavak.