Urolozi se posvećuju lečenju problema u vezi sa urinarnim traktom kod oba pola, kao i muškim reproduktivnim organima. Specijalisti za urologiju, poznati kao urolozi, su stručnjaci koji su obučeni za identifikaciju, dijagnostikovanje i terapiju ovih specifičnih stanja i oboljenja.
Proučavaju poremećaje vezane uz bubrege, uretere (tubuse koji povezuju bubrege i bešiku), nadbubrežne žlezde, bešiku i uretru (kanal kroz koji
urin napušta
telo preko bešike) u njihovom području stručnosti. Kod muškaraca, urolozi takođe mogu da se bave oboljenjima testisa, epididimisa, semenovoda, semenskih vezikula, prostate i penisa. Ova specijalnost uključuje širok spektar
terapija, od medicinskih pristupa za tretmane
infekcija urinarnog trakta i povećane prostate, pa sve do hirurških intervencija za oboljenja kao što su
rak prostate, rak bešike, bubrežni kamenci...
Urologija je
grana medicine koja igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja urinarnog sistema i muških reproduktivnih organa, osiguravajući pacijentima adekvatnu negu i terapiju za različite stanja koja se mogu pojaviti u ovim delikatnim oblastima.
Kako izgleda pregled kod urologa?
Po dolasku u ordinaciju, vaš prvi korak će biti obiman
razgovor sa lekarom. Tokom razgovora, lekar će temeljno istražiti vaše simptome, porodičnu anamnezu, prethodne testove i istoriju bolesti. Ključno je da donesete sa sobom svu dokumentaciju koju ste prethodno prikupili, omogućavajući lekaru analizu rezultata testova i pregled prethodnih izveštaja.
Nakon toga, lekar će preći na
fizički pregled, koristeći vrhove prstiju kako bi pažljivo pregledao urološku regiju. Ovaj korak je važan kako bi se utvrdilo fizičko
stanje i potencijalne abnormalnosti.
S obzirom na rezultate razgovora i fizičkog pregleda, verovatno ćete biti upućeni na određene dijagnostičke testove, uključujući
laboratorijske analize krvi i urina, kao i radiološke preglede poput ultrazvuka.Ovi testovi su od suštinskog značaja za postavljanje tačne dijagnoze i razumevanje vašeg zdravstvenog stanja, što omogućava lekaru da donese informisane odluke o daljem tretmanu i brizi.
Simptomi uroloških bolesti
Simptom je znak da nešto "ide naopako" i ne treba ih zanemarivati. Neki od simptoma uroloških bolesti su:
- Hematurija (pojava krvi u urinu) : Prisustvo krvi u urinu može ukazivati na različite probleme.
- Disurija (bol ili nelagodnost pri mokrenju) : Osećaj nelagodnosti, pečenja ili bol tokom mokrenja često je povezan s infekcijama urinarnog trakta ili drugim urološkim oboljenjima.
- Promene u učestalosti mokrenja: Odstupanja u učestalosti mokrenja, naročito tokom noći, mogu biti indikativna za stanja kao što su proširena prostata ili infekcije.
- Pollakiurija (česta potreba za mokrenjem) : Stalna potreba za mokrenjem može ukazivati na probleme kao što su hiperaktivni bešika ili urinarna infekcija.
- Urinarna retencija (nemogućnost mokrenja) : Teškoće u procesu mokrenja, uključujući nemogućnost izbacivanja mokraće, mogu biti posledica blokade ili drugih ozbiljnih problema.
- Smanjeni mlaz urina: Reducirani mlaz urina, često prateći osećaj nepotpunog ispraznjenja bešike, može signalizirati probleme vezane za prostatu ili druge komponente urinarnog sistema.
- Urinarna inkontinencija: Nedostatak kontrole nad mokraćom, bez obzira da li se radi o stresnoj inkontinenciji (curenje pri kijanju ili smejanju) ili inkontinenciji usled prekomernog nagona, može biti izazovan i zahteva odgovarajući tretman.
- Bol u donjem stomaku: Nelagodnost u nižem delu stomaka može signalizirati različite komplikacije, uključujući infekcije, prisustvo kamenaca u bubrezima, inflamaciju prostate ili druge urološke patologije.
- Ponavljajuće infekcije urinarnog trakta: Redovne infekcije urinarnog trakta, posebno kod žena, mogu zahtevati dodatnu dijagnostiku i lečenje.
- Specifični simptomi kod muškaraca: Kod muškaraca se mogu pojaviti problemi kao što su prisustvo kvržice u testisu, erektilna disfunkcija ili neplodnost, što može ukazivati na ozbiljne zdravstvene poteškoće, uključujući rak testisa.
Bitno je istaći da pojava ovih simptoma ne obavezno ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem, ali zahteva stručnu medicinsku procenu kako bi se postavila tačna
dijagnoza i odredio odgovarajući tretman. Redovni pregledi i brza reakcija na simptome mogu značajno doprineti prevenciji i uspešnom lečenju uroloških problema.
Koje urološke bolesti postoje?
Postoji mnogo uroloških bolesti, ali evo nekoliko čestih:
- Infekcije urinarnog trakta (IUT) : Infekcije mokraćnog sistema, uključujući bešiku, bubreg i uretre.
- Benigna hiperplazija prostate (BHP) : Povećanje prostate koje može otežati mokrenje.
- Rak prostate: Maligni rast prostate, koji je čest kod starijih muškaraca.
- Kamen u bubregu: Kristali i minerali se nakupljaju u bubregu i formiraju tvrde čestice koje se nazivaju kamenje.
- Rak bubrega: Maligni tumor u bubregu.
- nkontinencija: Gubitak kontrole nad mokrenjem.
- Hematurija: Prisustvo krvi u urinu, što može ukazivati na različite probleme, uključujući infekcije ili tumore.
- Erektilna disfunkcija: Problemi s postizanjem ili održavanjem erekcije.
- Hidrocela: Nakupljanje tečnosti oko testisa, uzrokujući oticanje.
- Varikokela: Proširene vene u mošnji koje mogu uzrokovati bol ili neplodnost.
Ako imate specifične simptome ili zabrinutosti, uvek je najbolje konzultirati se s urologom.
Postoji raznovrstan niz hirurških pristupa koji se primenjuju u medicinskoj praksi:
- Endoskopski: Ova operacija se izvodi umetanjem opseža (tanke, fleksibilne cevi) kroz prirodne telesne šupljine (kao što su usta) ili male rezove.
- Laparoskopski: Kod ove operacije se koriste tanke, cevi (fleksibilne) sa video kamerom i hirurškim instrumentima pričvršćenim na krajevima. Cevi se ubacuju kroz male rezove na telu. Kamera vodi hirurga kroz proceduru, eliminišući potrebu za velikim rezovima.
- Otvori: Ovo je tradicionalna hirurgija gde se pravi dugačak rez kako bi se pristupilo delu tela koji zahteva lečenje.
- Uz pomoć robota: Kod ove operacije hirurg kontroliše hirurške instrumente i video kameru pričvršćenu na mehaničke ruke dok sedi za kompjuterskom konzolom u operacionoj sali.
Urološke hirurške procedure:- Operacija nadbubrežne žlezde
- Operacija bešike
- Rekonstrukcija genitalija i karlice
- Uklanjanje kamena iz bubrega
- Operacija bubrega
- Popravka prolapsa karlice
- Operacija prostate
- Operacija testisa
- Operacija uretera
- Vazektomija
- Preokret vazektomije
Saveti za poboljšanje opšteg urološkog zdravlja
Urološki problemi se javljaju bez obzira na
starost i pol. Ukoliko želite da izbegnete infekcije urinarnog trakta, urinarne inkontinencije, bubrežne tonova ili bilo koje druge urološke poremećaje, evo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da poboljšate opšte urološko
zdravlje.
- Voda: Voda i druge tečnosti su najbolji prijatelj ako želite da održite svoje urološko zdravlje. Primarna uloga urinarnog sistema je pročišćavanje organizma i eliminacija svih otpadnih i toksičnih supstanci. Urin služi kao sredstvo izlučivanja ovih toksina i otpada iz tela. Lekari obično preporučuju da pijete najmanje 8 čaša vode dnevno. Ali osim vode, određeni voćni sokovi poput soka od brusnice, koji je odličan za urološko zdravlje.
- Ne zadržavajte urin: Ima mnogo ljudi koji imaju naviku da zadržavaju urin. Zadržavanje može naneti mnogo štete telu. Dakle, kada osetite želju da odete u toalet, neophodno je da ispraznite bešiku.
- Prestanite da pijete alkohol i kafu: Kafa i alkohol imaju nekoliko loših efekata na telo. Deluju kao diuretik. Ova dva proizvoda doprinose iritiranju sluznice bešike. Ovo uzrokuje urinarnu inkontinenciju i osećaćete potrebu za češćem mokrenjem.
- Smanjite unos soli: so je važan začin i potrebna je u svakom jelu. Konzumirajte je u granicama, jer prekomeran unos soli dovodi do zadržavanja vode u telu. Često dovode do povećanja krvnog pritiska i takođe dovode do oštećenja bubrega. Pojava kamena u bubregu dolazi kod povećanog unosa soli. Prženu i konzerviranu hranu treba izbegavati koliko god je to moguće ako želite da sprečite probleme sa urinarnim traktom.
- Higijena je veoma važna: tokom snošaja, mnogi mikroorganizmi ulaze u urinarni trakt i čak imaju potencijal da izazovu nekoliko infekcija. Infekcije urinarnog trakta su češće kod žena zbog kraće dužine uretre u njima. Ženska vagina i muške prepone postaju središte mikroorganizama. I oni se prenose tokom seksa. Dakle, morate održavati higijenu tako što ćete redovno čistiti intimna mesta i menjati donji veš svakodnevno. Održavajte svoje genitalije čistim.
Ovi saveti su veoma važni i njihovo detaljno praćenje će vam pomoći da održite pravilno urološko zdravlje. Odgovornost za održavanje dobrog zdravlja uvek leži u vašim rukama.
Ažurirano: Jan 15, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama