Šta je tumor dojke?
Tumor dojke se skoro u potpunosti javlja kod
žena, ali i muškarci mogu dobiti
rak dojke.
Tumor počinje kada ćelije počnu da rastu van kontrole. Glavna podela tumora je na benign i maligne.
Važno je razumeti da je većina
kvržica na dojkama benigna, a ne maligna. Tumori dojke koji nisu kancerogeni su abnormalni rastovi, ali se ne šire van dojke. Nisu opasne po život, ali neke vrste benignih kvržica na dojkama mogu povećati
rizik od raka dojke kod žene.
Svaku kvržicu ili promenu na dojci treba proveriti sa lekarom kako bi utvrdio da li je benigna ili maligna i da li može uticati na budući rizik od tumora.
Gde počinje tumor dojke
Tumor dojke može početi iz različitih delova dojke.
Dojka je organ koji se nalazi iznad gornjih rebara i mišića grudnog koša. Postoje leva i desna dojka i svaka od njih ima uglavnom žlezde, kanale i masno
tkivo. Kod žena, dojka proizvodi i isporučuje
mleko za hranjenje novorođenčadi i odojčadi. Količina masnog tkiva u dojci određuje veličinu svake dojke.
Grudi imaju različite delove:
- Lobule: Žlezde koje proizvode majčino mleko. Tumori koji počinju ovde se nazivaju lobularni karcinomi.
- Kanali: Mali kanali koji izlaze iz lobula i nose mleko do bradavice. Ovo je najčešće mesto za početak tumora dojke. Tumori koji počinju ovde se nazivaju duktalni karcinomi.
- Bradavica: Otvor na koži dojke gde se kanali spajaju i pretvaraju u veće kanale kako bi mleko moglo da izađe iz dojke. Bradavica je okružena tamnijom debljom kožom koja se zove areola. Manje uobičajen tip tumora dojke, Pagetova bolest dojke, može početi u bradavici.
- Masno i vezivno tkivo (stroma): Okružuju kanale i lobule i pomažu da se drže na mestu. Manje uobičajen tip tumora dojke, filodesni tumor, može početi u stromi.
- U svakoj dojci se takođe nalaze krvni sudovi i limfni sudovi. Angiosarkom je manje čest tip tumora dojke koji može početi u sluznici ovih sudova.
Mali broj karcinoma počinje u drugim tkivima dojke. Ovi karcinomi se nazivaju sarkomi i limfomi i zapravo se ne smatraju karcinomom dojke.
Koji su tipovi tumora dojke?
Tumori dojke se generalno dele na benigne i maligne.
Benigni tumori su nekancerozni i obično nisu opasni po život. Primeri benignih tumora uključuju fibroadenome i ciste. Oni ne invaziraju okolna tkiva i obično ne metastaziraju na druge delove tela. Međutim, čak i benigni tumori mogu izazvati nelagodnost ili druge simptome, pa se ponekad preporučuje njihovo uklanjanje.
Maligni tumori, s druge strane, su kancerozni. Ovi tumori mogu invazirati okolna tkiva i širiti se na druge delove tela putem krvotoka ili limfnog sistema, proces poznat kao metastaziranje. Rak dojke je najčešći maligni tumor dojke, i postoji nekoliko podtipova, uključujući duktalni
karcinom in situ (DCIS) i invazivni duktalni karcinom (IDC).
Neki upozoravajući znaci raka dojke su:
- Nova kvržica u dojci ili ispod pazuha
- Zadebljanje ili oticanje dela dojke
- Iritacija ili udubljenje kože dojke
- Crvenilo ili perutanje kože u predelu bradavica ili dojke
- Uvlačenje bradavice ili bol u predelu bradavice
- Iscedak iz bradavica osim majčinog mleka, uključujući krv
- Svaka promena veličine ili oblika dojke
- Bol u bilo kojoj oblasti dojke
Imajte na umu da se ovi simptomi mogu javiti kod drugih stanja koja nisu tumor. Ako imate bilo kakve znake ili simptome, obavezno se odmah obratite svom lekaru.
Dijagnostikovanje tumora dojke
Lekar će početi tako što će vas pitati o istoriji bolesti, faktorima rizika i simptomima. Takođe ćete biti podvrgnuti fizičkom pregledu.
Da bi se utvrdilo da li je kvržica na dojci maligna ili benigna, može se izvršiti jedan ili više od sledećih slikovnih testova:
- Mamografija: Mamografija je vrsta rendgenskog pregleda koji se koristi za pregled dojki. Ova vrsta snimanja uključuje izlaganje dojki maloj količini jonizujućeg zračenja da bi se dobile slike unutrašnjosti grudi.
- Ultrazvuk dojke: Ultrazvuk dojke koristi zvučne talase za stvaranje slika unutrašnjosti dojki. Ultrazvuk dojke može snimiti slike područja dojke koje je teško vidjeti mamografijom. Takođe može pomoći da se utvrdi da li je kvržica čvrsta masa ili cista.
- MR (magnetna rezonanca) dojki: Tokom MR dojke, snažno magnetno polje, radiofrekventni impulsi i kompjuter će se koristiti za izradu detaljnih slika unutrašnjosti dojki. Magnetna rezonanca je od pomoći u proceni kvržica dojke koje nisu vidljive mamografijom ili ultrazvukom, posebno kod žena sa gustim tkivom dojke.
- CT skener (kompjuterska tomografija) : Ovaj tip imidžinga pruža slike koje precizno ukazuju na anatomsku lokaciju abnormalne metaboličke aktivnosti u dojkama. Može otkriti rak dojke, utvrditi da li se proširio, proceniti efikasnost plana lečenja i utvrditi da li se rak vratio nakon lečenja.
- Scintimamografija: Ovaj test snimanja, takođe poznat kao nuklearno medicinsko snimanje dojke, može se koristiti za istraživanje abnormalnosti dojke koja je otkrivena na mamografiji. Procedura je neinvazivna i uključuje injekciju radiotracera, ili leka koji emituje radioaktivnost, u pacijenta. Pošto se radiotracer različito akumulira u različitim vrstama tkiva, može pomoći lekarima da utvrde da li bi rak mogao biti prisutan, čime pomaže da se utvrdi da li je neophodna biopsija ili dodatno praćenje. Iako to nije primarni alat za skrining i ne zamenjuje mamografiju, neki lekari su ga koristili kao dodatni alat kod žena koje su pod povećanim rizikom od raka dojke, ali ne mogu da se podvrgnu MR skriningu..
Ako ovi testovi ne pokažu jasno da je kvržica benigna, možda će biti potrebna biopsija.
Kako se leči rak dojke?
Preporučeni tip lečenja zavisi od veličine i tipa tumora, brzine njegovog rasta i opšteg zdravlja pacijenta. Opcije lečenja uključuju:
- Hirurgiju: Operacija se može sastojati od mastektomije ili terapije očuvanja dojke (BCT).
- Mastektomija je operacija kojom se uklanja cela dojka, a obično i cela bradavica. Često se radi i aksilarno (pazušno) uzorkovanje koje uklanja žlezde ispod ruke koje se nazivaju aksilarni čvorovi. Mastektomija ponekad zahteva boravak u bolnici. Drenažna cev se ponekad privremeno ostavlja u hirurškoj šupljini nakon mastektomije kako bi se sprečilo nakupljanje tečnosti. Žene koje se podvrgnu mastektomiji imaju mogućnost rekonstrukcije dojke.
- BCT operacija (kao što je lumpektomija, delimična mastektomija, segmentna mastektomija ili kvadrantektomija) uklanja tumor dojke i rub okolnih normalnih tkiva. Terapija zračenjem obično prati lumpektomiju da bi se eliminisale sve mikroskopske ćelije raka u preostalom tkivu dojke.
- Radiacijska terapija: Radioterapija koristi visokoenergetske rendgenske zrake (fotone) ili mlaz čestica. Kada se zračenje koristi u terapijskim dozama, ono može uništiti abnormalne ćelije raka u grudima.
- Hemoterapija: Pacijenti se takođe mogu podvrgnuti hemoterapiji ako postoji rizik da se rak proširio izvan dojke na druge organe tela. Lekovi za hemoterapiju se mogu uzimati pilulama ili injekcijama i ponekad se koriste u kombinaciji sa terapijom zračenjem. U nekim slučajevima, rak dojke će se lečiti hemoterapijom pre nego što se ukloni operacijom. Ovo se zove neoadjuvantna hemoterapija. Kada se hemoterapija koristi nakon operacije, naziva se adjuvans. Ponekad se tumor može podvrgnuti genomskom testiranju kako bi se utvrdilo kako se rak može ponašati i analizirati niz gena u tumoru. Ove informacije mogu pomoći pacijentima da donesu informisaniju odluku o tome da li treba da se podvrgnu hemoterapiji ili ne.
- Hormonska terapija: Hormonska terapija se ponekad nudi pacijentima sa ER (estrogen) ili PR + (progesteron) bolešću. Tamoksifen se obično nudi ženama u premenopauzi. Ženama u postmenopauzi, ponekad se kao hormonska blokada nudi inhibitor aromataze.
- Ciljana terapija raka: Ciljani tretmani raka su lekovi koji se ponekad koriste u tumorima koji imaju genetske promene koje ih čine različitim od normalnih ćelija. Ciljani lekovi specifično napadaju ćelije raka koje imaju ove genetske promene. Mogu se ponuditi u kombinaciji sa hemoterapijom.
Može se izvesti kombinacija bilo koje od ovih opcija lečenja.
Ažurirano: Jan 23, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama