Šta je teratom jajnika?
Ovarijalni teratom je
tumor koji se razvija iz embrionalnih
ćelija jajnika i sadrži mešavinu različitih tkiva, zbog čega se često naziva "tumor sa više tkiva". Većina ovarijalnih teratoma je benigna, ali neki oblici mogu postati maligni i zahtevaju dodatne dijagnostičke procedure.
Tipovi teratoma jajnika
Teratomi jajnika se mogu klasifikovati u različite tipove na osnovu njihove strukture, sadržaja i prirode. Najčešći tipovi teratoma jajnika su:
- Benigni teratomi (maturus teratom ili dermoidni cist)
Dermoidni cisti su najčešći tip benignih teratoma. Ovi tumori se sastoje od različitih tipova tkiva, kao što su kosa, koža, lojne žlezde, pa čak i zubi. Dermoidni cisti obično rastu sporo i često su asimptomatski, ali mogu izazvati bol ili nelagodnost ako se povećaju ili dođe do torzije jajnika (uvijanja). - Zloćudni teratomi
Maligni teratomi su mnogo ređi i obično se javljaju kod mladih žena, često u adolescenciji ili ranim dvadesetim godinama. Maligni teratomi sadrže zle ćelije koje se brzo šire i mogu izazvati metastaze. Ovi tumori mogu biti sastavljeni od mešavine tkiva i mogu imati različite histološke tipove, uključujući germinativne tumore, koji potiču od ćelija koje se mogu razviti u različite vrste tkiva. - Nezreli teratomi
Imaturni teratomi sadrže nezrele ćelije i obično se nalaze kod mladih žena i devojčica. Ovi teratomi mogu sadržavati različite vrste nezrelih tkiva, uključujući živčano tkivo, što ih čini potencijalno malignim. Iako su ređi, imaturni teratomi su obično agresivniji i zahtevaju hitnu medicinsku intervenciju, uključujući hemoterapiju nakon operacije. - Monodermalni teratomi
Ovi teratomi se sastoje uglavnom od jednog tipa tkiva, poput tiroidealne ili koroidne kože. Monodermalni teratomi mogu biti specifični za određene vrste tkiva, kao što je struma ovarii, koja je teratom koji se sastoji pretežno od tkiva štitne žlezde. - Cistični teratomi
Cistični teratomi su najčešći oblik teratoma i obično sadrže tečnost ili čvoriće tečnosti unutar cista. Sastoje se od različitih vrsta tkiva (kao što su koža, kosti, hrskavica, i živčano tkivo) u obliku cista ili čvorića unutar jajnika.
Teratomi jajnika mogu imati različite strukture, veličine i posledice za zdravlje žene, što zavisi od tipa i vrste teratoma. Dok su benigni teratomi obično lakši za
lečenje i praćenje, maligni i imaturni teratomi zahtevaju agresivniji pristup, uključujući operaciju i dodatnu terapiju.
Koji su simptomi teratoma jajnika?
Simptomi teratoma jajnika često nisu prisutni dok tumor ne poraste.
Simptomi prisutnosti teratoma jajnika mogu biti različiti i često zavise od veličine i brzine rasta tumora. Manji teratomi su uglavnom asimptomatski i mogu se otkriti slučajno. Međutim, kada tumor poraste, simptomi mogu uključivati:
- Bol u karlici ili stomaku. Češće u donjem delu stomaka, bol može biti tup i konstantan ili se povremeno pojavljivati.
- Povećan obim stomaka. Teratomi većih dimenzija mogu uzrokovati nadutost, što može izgledati kao otečen stomak.
- Učestalo mokrenje. Zbog pritiska na bešiku, pacijentkinje mogu osećati potrebu za češćim mokrenjem.
- Mučnina ili povraćanje. Uslučaju torzije (uvrtanja) tumora, može doći do iznenadne mučnine ili povraćanja uz jak bol u stomaku.
Koji su uzroci teratoma jajnika?
Nastanak teratoma jajnika može biti podstaknut raznim unutrašnjim i spoljašnjim uticajima, uključujući hormonsku neravnotežu i faktore iz okruženja.
- Hormonska neravnoteža. Promene u nivou hormona tokom puberteta ili trudnoće mogu aktivirati abnormalni razvoj germinativnih ćelija, što može dovesti do formiranja teratoma.
- Upalni procesi i lokalni faktori. Hronične upale ili povrede u području jajnika mogu izazvati promene u ćelijama koje povećavaju rizik od razvoja teratoma.
- Okidači iz okruženja. Izlaganje toksinima, zračenju ili virusnim infekcijama tokom razvoja može uzrokovati poremećaje u funkciji jajnika i potencijalno doprineti formiranju teratoma.
Dijagnostikovanje teratoma jajnika
Savremeni dijagnostički proces za teratome jajnika obuhvata integraciju kliničkih podataka, laboratorijskih nalaza i različitih
metoda snimanja radi preciznog utvrđivanja prirode tumora.
- Procena anamneze i simptoma. Lekar se fokusira na porodičnu anamnezu, kao i na simptome poput bola u karlici, nadimanja i poremećaja ciklusa, kako bi identifikovao potencijalne rizike.
- Laboratorijski testovi. Pored tumorskih markera (AFP, hCG), analiziraju se opšti parametri krvi kako bi se isključili drugi uzroci simptoma.
- Slikovne i invazivne metode
- Ultrazvuk: Koristi se za početnu procenu tumora i njegovih karakteristika.
- MR (magnetna rezonanca) i CT skener (komjuterska tomografija): Omogućavaju detaljniji pregled složenijih slučajeva, posebno kada postoji sumnja na malignitet.
- Laparoskopija: Minimalno invazivna metoda koja omogućava direktan pregled tumora i uzimanje uzoraka.
Lečenje teratoma jajnika
Hirurško uklanjanje tumora predstavlja osnovu lečenja, ali u nekim slučajevima potrebna je dodatna medikamentozna
terapija kako bi se sprečile komplikacije, recidivi i eventualne metastaze.
- Primarna hirurška intervencija. Bez obzira na veličinu i prirodu teratoma, operacija je prvi korak. Cilj je potpuno uklanjanje tumora uz očuvanje zdravog tkiva jajnika, posebno kod benignih oblika. Kod malignih teratoma, operacija može biti radikalnija.
- Hemoterapija. Kod malignih oblika teratoma, hemoterapija se koristi nakon operacije kako bi se uništile preostale tumorske ćelije.
- Hormonska terapija. Ako tumor izaziva promene u nivou hormona ili disfunkciju menstrualnog ciklusa, lekar može preporučiti hormonsku terapiju za regulaciju ciklusa i stabilizaciju hormonskog balansa.
Teratom jajnika kod trudnica
Iako su teratomi jajnika uglavnom benigni, njihovo prisustvo tokom trudnoće može izazvati određene komplikacije koje zahtevaju pažljivu procenu i lečenje.
Potencijalni problemiVeliki teratomi mogu izazvati
pritisak na matericu i okolne organe, što može dovesti do bola, nelagodnosti ili čak rizika od prevremenog porođaja. U retkim slučajevima, torzija jajnika može nastati kao
posledica tumora, što predstavlja hitno
stanje.
Lečenje tokom trudnoćeU većini slučajeva, ako teratom ne izaziva komplikacije, njegovo lečenje se odlaže do posle porođaja. Ako je intervencija neophodna, operacija se obično sprovodi laparoskopijom u drugom tromesečju.
Ishod trudnoćeKod pravilno upravljanih slučajeva, većina trudnoća sa teratomom jajnika završava se uspešno, uz minimalan uticaj na majku i bebu.
Ažurirano: Jan 23, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama