Šta je polip laringsa?
Polipi glasnih žica, ciste glasnih žica i polipi glasnih žica su nekancerozne izrasline ili kvrge, poput žuljeva na glasnim žicama. Oni mogu uzrokovati da glas zvuči hrapavo, dahljivo ili promuklo. Glas može da pukne ili da se iseče jer izbočine sprečavaju glasne žice da normalno vibriraju.
Prekomerna upotreba glasa - kao što je preglasno ili previše pričanje - često je uzrok ovih izraslina, ali oni takođe mogu biti rezultat stalnog kašlja, refluksa kiseline ili alergija. Ako profesija zahteva da stalno i glasno govorite - kao sa nastavnicima, sveštenstvom, advokatima i prodavcima - izloženi ste većem riziku od razvoja polipa na glasnim žicama. Pevači su takođe u opasnosti zbog svojih visokih vokalnih zahteva. Ako se ne leče, polipi glasnih žica mogu dovesti do naprezanja glasa dok telo pokušava da nadoknadi povredu.
Koji su tipovi polipa na glasnim žicama?
Na glasnim žicama mogu se pojaviti različiti tipovi polipa. Evo nekoliko najčešćih:
- Nodularni polipi: Ovo su najčešći tipovi polipi glasnih žica. Oni su mali, čvorićasti izrasline koje se formiraju na površini glasnica.
- Vaskularni polipi: Ovi polipi su bogati krvnim sudovima i često se manifestiraju kao crvene izbočine na glasnicama.
- Cistični polipi: Ovi polipi sadrže tečnost unutar njihove strukture i mogu izgledati kao vrećice na glasnicama.
- Reaktivni polipi: Ovi polipi često nastaju kao reakcija na traumu ili iritaciju glasnica i mogu biti različitih oblika i veličina.
- Papilom: Papilomi su polipi koji su uzrokovani humanim papiloma virusom (HPV) i često se pojavljuju na glasnicama, posebno kod dece.
Ovi polipi mogu uzrokovati promene u glasu, kao što su promuklost, promene u tonalitetu ili smanjenje raspona glasa. Ako primetite bilo kakve promene u glasu ili imate simptome poput promuklosti ili bolova u grlu, važno je potražiti medicinsku pomoć kako bi se utvrdilo postojanje polipa ili drugih problema s glasnicama.
Simptomi polipa na glasnim žicama
Simptomi polipa na glasnim žicama mogu varirati u zavisnosti o veličini i lokaciji polipa, ali uobičajeni simptomi uključuju:
- Promuklost: Jedan od najčešćih simptoma polipa na glasnicama je promuklost ili promene u tonalitetu glasa. Glas može zvučati grublje ili mutnije.
- Poteškoće s govorom: Polipi na glasnicama mogu ometati normalno vibriranje glasnica, što može rezultirati poteškoćama u jasnom izgovaranju reči ili izazvati napor prilikom govora.
- Umor glasnica: Osećaj umora ili napetosti u grlu može biti prisutan zbog dodatnog napora koji je potreban za proizvodnju zvuka s polipima na glasnicama.
- Bol u grlu: Ponekad polipi mogu uzrokovati nelagodu ili bol u grlu, posebno tokom dugotrajnog razgovora ili pevanja.
- Osećaj prisutnosti stranog tela: Neke osobe s polipima na glasnicama mogu osećati kao da imaju nešto u grlu, što može biti uzrokovano prisutnošću polipa.
Važno je napomenuti da su simptomi polipa laringsa slični simptomima drugih problema s glasnicama ili grlom, stoga je važno potražiti medicinsku pomoć radi precizne dijagnoze i adekvatnog lečenja.
Uzroci stvaranja polipa u vratnoj regiji
Polipi i čvorovi na ždrelu mogu imati različite uzroke, ali najčešći je prekomerna upotreba ili zloupotreba glasa, kao što je vrištanje, korišćenje neprirodnog tona ili previše pričanja kada su glasne žice upaljene.
Uzroci polipa na ždrelu uključuju:
- Dugotrajna prekomerna upotreba glasa
- Intenzivna trauma glasa
- Hipotireoza
- Alergije
- Pušenje
- Dugotrajno izlaganje toksičnim isparenjima.
Faktori koji doprinose mogu uključivati:
- Gastroezofagusna refluksna bolest
- Neželjeni efekti određenih lekova
- Hormonske neravnoteže.
Dijagnostikovanje polipa laringsa
Kada dijagnostikuju lezije glasnih žica, kao što su vokalni čvorovi, ciste i polipi, lekari specijalizovani za poremećaje glasa, govora i gutanje će pregledati istoriju bolesti i obaviti klinički pregled.
Dijagnostički alat koji se zove video stroboskopija će se koristiti za određivanje vrste i težine lezije. Video stroboskopija je bezbolna, ambulantna procedura koja koristi sinhronizovano, trepćuće svetlo za vizuelizaciju vibracija glasnih žica. Tokom ovog pregleda, fleksibilna cev (nazofaringoskopija) opremljena stroboskopom i kamerom prolazi kroz nos i postavlja se neposredno iznad glasnih žica. Alternativno, kruti teleskop se može provući kroz usta — preko jezika — da biste vizuelizovali glasne žice. Ovo svetlo se pali i gasi dok glasne žice vibriraju. Mikrofon je postavljen duž vrata da istovremeno detektuje frekvenciju glasnih žica.
Lečenje popipa u vratnoj regiji
Ako su polipi glasnih žica rezultat loše vokalne tehnike ili higijene, otorinolaringolog za glas, govor i
gutanje će vas uputiti na terapiju modulacije govora. Ovaj tretman je fokusiran na poboljšanje tehnika disanja, projekcije glasa i vokalne higijene.
Ako je dijagnostikovana cista, nodul ili
polip, otolaringolog može da ih ukloni pomoću fonohirurškog pristupa, koji može uključivati injekcije, minimalno invazivnu operaciju ili otvorenu operaciju. Mogu se koristiti i laserske tehnike ili kombinacija ova dva pristupa tretmanu.
Ako je dijagnostikovan papiloma ili rak larinksa,
otorinolaringolog će hirurški ukloniti izrasline u saradnji sa specijalistima za
rak glave i vrata. Ovo se radi minimalno invazivnim pristupima koji se često sprovode u ambulantnim uslovima i rezultiraju skraćenim vremenom oporavka i rizikom od infekcije. Nakon ove procedure, od vas će se tražiti da mirujete glas nekoliko dana. Terapija glasom može početi nekoliko nedelja nakon operacije kako bi se omogućilo pravilno zarastanje. U nekim slučajevima, uklanjanje lezije će odmah poboljšati kvalitet glasa.
Ažurirano: Jan 22, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama