Šta je pankreatitis?

Pankreatitis je zapaljenje pankreasa, organa koji se nalazi u blizini stomaka i jetre. Pankreas proizvodi probavne sokove i određene hormone, uključujući insulin, koji je odgovoran za regulisanje šećera u krvi.

Većina slučajeva pankreatitisa je blaga, dok u nekim ređim slučajevima ovo oboljenje može biti opasno po život. Pankreatitis može biti ili akutni (iznenadni početak) ili hroničan (u toku i dugotrajan).
Šta je pankreatitis?

Koji su simptomi pankreatitisa?

Akutni pankreatitis
Tipični simptomi akutnog pankreatitisa uključuju:
  • Iznenadni, jaki bolovi u gornjem delu stomaka, koji se često šire na leđa i ublažavaju se naginjanjem napred, često se pogoršavaju nakon jela
  • Mučnina i povraćanje
  • Groznica i znojenje
  • Ubrzan puls
  • Osetljiv stomak (bol prilikom dodira)
Ako je pankreatitis uzrokovan alkoholom, možda ćete primetiti simptome 1 do 3 dana nakon konzumiranja alkohola ili nakon što prestanete da pijete.

Hronični pankreatitis
Najčešći simptom hroničnog pankreatitisa je dugotrajni bol u sredini stomaka. Ako imate hronični pankreatitis, možete dobiti ponovljene epizode akutnog pankreatitisa, gde se bol pogoršava. Bol se može pogoršati ako preterano jedete ili pijete alkohol.

Ako imate hronični pankreatitis, možete imati problema sa varenjem hrane, posebno masti, zbog nedostatka probavnih sokova. To može dovesti do nedostatka vitamina i minerala i drugih simptoma uključujući:
  • Dijareju
  • Gubitak težine
  • Stolica izmenjenog i izuzetno neprijatnog mirisa
U teškim slučajevima, pankreas možda neće proizvoditi dovoljno insulina, što dovodi do dijabetesa. Hronični pankreatitis je faktor rizika za rak pankreasa.

Šta uzrokuje pankreatitis?

Dva najčešća uzroka pankreatitisa su kamen u žuči i teška konzumacija alkohola.

Kamen u žuči je poput malih kamenčića u žučnoj kesi, organu koji se nalazi pored pankreasa. Žučna kesa i pankreas pomažu u varenju hrane i dele zajedničku ulaznu cev (kanal) u crevima. Kamenje može da blokira ovaj kanal iz pankreasa, tako da sokovi ne mogu da se izluče, te ovakva situacija izaziva zapaljenje.

Drugi manje uobičajeni uzroci pankreatitisa uključuju spoljne faktore kao što su:
  • Težak udarac u stomak, na primer u saobraćajnoj nesreći
  • Operacija pankreasa
  • Lekovi
Drugi uzroci pankreatitisa su medicinska stanja ili bolesti kao što su:
  • Infekcije
  • Autoimune bolesti, kao što je lupus
  • Nasledni poremećaji uključujući cističnu fibrozu
  • Visok nivo kalcijuma u krvi (hiperkalcemija), što može biti uzrokovano ako imate prekomerno aktivnu paratiroidnu žlezdu (hiperparatireoidizam)
  • Visoki nivoi triglicerida u krvi (hipertrigliceridemija)
  • Rak pankreasa
Veća je verovatnoća da ćete dobiti pankreatitis ako pušite ili ako imate porodičnu istoriju pankreatitisa.

Kod nekih ljudi se nikada ne pronađe uzrok.

Kako se dijagnostikuje pankreatitis?

Dijagnostikovanje akutnog pankreatitisa može biti teško, jer su znaci i simptomi pankreatitisa slični drugim medicinskim stanjima.

Da bi postavio dijagnozu, lekar će razgovarati sa vama, pregledati vas i uputiti na analizu krvi. Možda ćete imati i druge testove kao što su rendgenski snimak, ultrazvuk, MR (magnetna rezonanca) ili CT skeniranje (komjuterizovana tomografija) da biste dobili sliku o tome kako izgleda pankreas i da li postoji očigledan uzrok simptoma.

Takođe možete imati ERCP (endoskopsku retrogradnu holangiopankreatografiju). Ovo je postupak gde duga cev prolazi kroz usta u creva. ERCP može pomoći u dijagnostici pankreatitisa i, ako je uzrok kamen u žuči, može ukloniti kamen.

Može biti teže dijagnostikovati hronični pankreatitis. To je zato što simptomi mogu biti suptilni i mogu oponašati druga stanja. Takođe, možda imate hronični pankreatitis sa malo ili bez bola.

Testovi za hronični pankreatitis uključuju one za akutni pankreatitis, zajedno sa:
  • Testovima stolice - za otkrivanje abnormalnih nivoa masti (što bi značilo da ne apsorbujete hranljive materije pravilno)
  • Testovima krvi ili skeniranje da bi se isključio rak pankreasa

Kako se leči pankreatitis?

Akutni pankreatitis
Ako imate akutni pankreatitis, obično ćete biti primljeni u bolnicu - ako je slučaj težak, možda ćete morati da odete na jedinicu intenzivne nege. Nećete moći da jedete i pijete i biće vam davane tečnosti putem intravenske kapi, lekove za ublažavanje bolova i ponekad antibiotike. Akutni pankreatitis obično počinje da se poboljšava za oko nedelju dana. Ako i dalje imate problema sa jelom, možda ćete morati da se hranite kroz cev dok se oporavljate.

Hronični pankreatitis
Ako imate hronični pankreatitis, obično nećete morati da idete u bolnicu osim ako bol nije jak ili ako imate komplikacije. Lekar može preporučiti da uzimate lekove za ublažavanje bolova.

Morate da vodite računa da ne izazovete još veći bol, što znači da jedete obroke sa niskim sadržajem masti i izbegavate alkohol. Možda ćete takođe morati da uzimate enzime koji će pomoći da varite hranu i suplemente kako biste nadoknadili vitamine i minerale koje ne apsorbujete. Nivoi glukoze će se pratiti i možda će trebati insulin ako ste razvili dijabetes.

Drugi tretmani
Lekar može preporučiti druge tretmane za otklanjanje osnovnog uzroka pankreatitisa, uključujući:
  • Operaciju za pronalaženje i uklanjanje bilo kakvog uzroka začepljenja cevi iz pankreasa, kao što je kamen u žuči
  • Operaciju uklanjanja žučne kese ili oštećenih delova pankreasa
  • Suplementi za poboljšanje varenja hrane

Može li se pankreatitis sprečiti?

U zavisnosti od uzroka pankreatitisa, možda postoje načini da sprečite ponavljanje pankreatitisa.

Možda ćete morati da smanjite unos masne hrane i da jedete zdravu ishranu. Ovo je posebno važno ako je uzrok bio kamen u žuči, a žučna kesa nije uklonjena. Pijenje puno bistre tečnosti, poput vode, takođe će pomoći da se spreči nova epizoda.

Ako je uzrok pankreatitisa bio alkohol, moraćete potpuno da prestanete da pijete kako biste izbegli ponavljanje.

Ako pušite, prestanak pušenja takođe može pomoći.
Ažurirano: Jan 22, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

Pankreatitis je zapaljenje pankreasa, organa koji proizvodi probavne sokove i hormone kao što je insulin.

Dva najčešća uzroka pankreatitisa su kamen u žuči i prekomerna konzumacija alkohola.

Lečenje akutnog pankreatitisa obično uključuje boravak u bolnici, gde se primaju tečnosti intravenozno, lekovi za ublažavanje bolova i ponekad antibiotici.

Termini i Definicije

Pankreatitis je zapaljenje pankreasa, žlezde koja se nalazi iza želuca i igra ključnu ulogu u probavi hrane i regulaciji šećera u krvi. Pankreatitis može biti akutan ili hroničan, a simptomi uključuju bol u trbuhu, mučninu i povraćanje.

Pankreas je velika žlezda koja se nalazi iza želuca i ima dve glavne funkcije: produkciju enzima potrebnih za varenje hrane i regulaciju šećera u krvi putem hormona insulin i glukagon.

Ovo je naglo zapaljenje pankreasa koje se razvija brzo, često uzrokujući jaku bol u gornjem delu stomaka. Uobičajeni uzroci uključuju žučne kamence i prekomernu konzumaciju alkohola.

Hronični pankreatitis označava dugotrajno zapaljenje koje uzrokuje trajno oštećenje pankreasa, što može dovesti do gubitka funkcija te žlezde, uključujući probleme u varenju i regulaciji šećera.

To su sitni, tvrdi depoziti koji se formiraju u žučnoj kesi i mogu izazvati blokadu žučnih puteva, što je jedan od potencijalnih uzroka akutnog pankreatitisa.

Insulin je hormon koji proizvodi pankreas, a njegova glavna funkcija je regulacija nivoa glukoze u krvi. Nedostatak insulina može dovesti do dijabetesa.

To su enzimi koji se proizvode u pankreasu i oslobađaju u tanko crevo, gde pomažu u razgradnji hrane na hranljive materije koje telo može apsorbovati.

Ovo su uobičajeni simptomi pankreatitisa, gde mučnina označava osećaj skore potrebe za povraćanjem, dok povraćanje podrazumeva nasilno izbacivanje sadržaja želuca kroz usta.

Karakteristični simptom pankreatitisa je oštar bol u gornjem delu stomaka, koji može zračiti prema leđima i postajati intenzivniji nakon jela.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
A
P
R
S
T
U
V