Šta je ORL pregled sa audiometrijskim testiranjem?

ORL pregled obavlja lekar specijalista otorinolaringologije, čiji je cilj da dijagnostikuje, prati ili isključi prisustvo bolesti uha, nosa i grla.
Osim pacijenata sa tekućim patologijama, pacijent može posetiti otorinolaringologa kako bi saznao prirodu simptoma koje doživljava, kao što su prisustvo tinitusa, gubitak sluha, takozvano zvonjenje u ušima i glavi, što sve zajedno može izazvati osećaj zbunjenosti, vrtoglavice i slično.
Šta je ORL pregled sa audiometrijskim testiranjem?

U takvoj situaciji vrlo je korisna audiometrijska evaluacija koja predstavlja bezbolan, neinvazivan test sluha koji meri sposobnost osobe da čuje različite zvukove, visinu tona ili frekvencije.

Važno je istaći da audiometrija pomaže lekaru da odredi stepen gubitka sluha pacijenta, ali ne i njegov uzrok. Pacijenti koji imaju tumor u ili oko uha mogu se podvrgnuti audiometrijskom testiranju da bi se utvrdilo da li je došlo do gubitka sluha ili da bi se pratio njihov sluh pre i posle operacije.

Ova vrsta testiranja se takođe koristi kako bi se utvrdilo da li slušni aparati ili operacija mogu poboljšati sluh pacijenta.

Zašto je potrebno obaviti ORL pregled?

Problemi sa ušima, nosom i grlom, kao što su blage infekcije, često se mogu lečiti kod kuće ili kod vašeg lekara opšte prakse, ali postoje neke prilike u kojima je najbolje posetiti ORL specijalistu, a to su:
  • Bol u grlu, ušima ili sinusni bol koji dugo traje ili se stalno vraća
  • Vrtoglavica ili problemi sa ravnotežom
  • Gubitak glasa, sluha ili čula mirisa
  • Blokada u disajnim putevima ili drugi problemi sa disanjem koji ne zahtevaju hitnu pomoć
  • Povrede, izrasline ili deformiteti koji utiču na glavu i vrat, uključujući rak
  • Poteškoće pri gutanju
  • Hronična nazalna kongestija ili česta krvarenja iz nosa
ORL specijalisti mogu da obavljaju testove i tretmane koji im mogu pomoći da detaljnije ispitaju stanje pacijenta i na taj način postave adekvatnu dijagnozu (audiometrija, timpanometrija, endoskopija nosa, testiranje na alergije).

Kada je potrebno obaviti ORL pregled?

ORL pregled je neophodan ukoliko pacijent ima problema sa ušima, nosom ili grlom.

Bol u grlu, ušima ili sinusima koji dugo traje ili se stalno vraća, posebno ako vaš lekar opšte prakse nije uspeo da vam pomogne, ukazuje na to da je potrebno da posetite otorinolaringologa. Takođe jedna od indikacija jeste hrkanje (koje se nije poboljšalo promenom načina života ili je povezano sa problemima disanja noću), kao i tinitus ili zujanje u ušima.

Šta je ORL pregled sa audiometrijskim testiranjem?

Priprema za ORL pregled sa audiometrijom

Ne postoji posebna priprema za ORL pregled sa audiometrijom. Korisno je poneti svu medicinsku dokumentaciju koja ukazuje na istoriju bolesti, ukoliko postoji.

Trudite se da ostanete mirni i tihi tokom testa kako bi lekar mogao da dobije precizne rezultate pregleda.

Kako izgleda ORL pregled sa audiometrijom?

Audiometrijski testovi mogu utvrditi gubitak sluha usled oštećenja nerava ili gubitak sluha usled oštećenja bubne opne.

Audiometrijski testovi se sprovode u tihoj zvučno izolovanoj prostoriji. Po otpočinjanju testa tehničar će vam postaviti slušalice na uši i od vas tražiti da mirno sedite i ne pričate. Slušalice su povezane sa mašinom koja će isporučiti tonove vašim ušima, pojedinačno za svako uvo. Audiolog će vas zamoliti da podignete ruku ili stisnete taster kada čujete određeni zvuk.

Audiometrijski test čistog tona meri najtiši ili najmanje čujni zvuk koji osoba može da čuje. Jačina zvuka se meri u decibelima (dB), dok se ton zvuka meri u frekvencijama (Hz).

Audiometrija čistog tona pokazuje nivo sluha različitih frekvencija tonova u oba uha.

Rizici ORL pregleda sa audiometrijom

Rizici od ove vrste pregleda su izuzetno mali i odnose se na nehigijensku upotrebu medicinskih instrumenata. Ukoliko otorinolaringolog ne promeni vrh otoskopa ili ga pravilno ne očisti nakon pregleda uha, infekcija se može preneti sa jednog uha na drugo, kao i sa jednog pacijenta na drugog. Isto se odnosi i na instrumente kojima lekar vrši pregled grla i nosa.

Prednosti ORL pregleda sa audiometrijom

Pregled otorinolaringologa sa audiometrijom je bezbolan i neinvazivan i omogućava pacijentu da dobije adekvatnu dijagnozu i odredi stepen gubitka sluha. Lekar specijalista može odmah nakon obavljanja pregleda i pratećih testova sluha da uspostavi adekvatnu dijagnozu i pravovremeno započne lečenje.
Ažurirano: Jan 22, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

ORL pregled je medicinski pregled koji obavlja lekar specijalista otorinolaringologije radi dijagnostike ili isključivanja bolesti uha, nosa i grla. Audiometrijsko testiranje je deo ovog pregleda i predstavlja test koji meri sposobnost sluha, bezbolno i neinvazivno, kako bi se odredio stepen gubitka sluha pacijenta.

Razlozi za ORL pregled uključuju dugotrajan bol u grlu, ušima ili sinusima, vrtoglavicu, probleme sa ravnotežom, gubitak sluha, glasa ili čula mirisa, blokadu disajnih puteva, povrede ili izrasline na glavi i vratu, poteškoće pri gutanju, kao i hroničnu nazalnu kongestiju.

Rizici su minimalni i uglavnom se odnose na nehigijensku upotrebu medicinskih instrumenata, što može dovesti do infekcije ako se instrumenti ne čiste pravilno između pregleda različitih pacijenata.

Termini i Definicije

ORL se odnosi na granu medicine koja se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti uha, nosa i grla. U pitanju je specijalizacija poznata kao otorinolaringologija.

Pregled označava medicinsku procenu stanja pacijenta koju sprovodi lekar. U kontekstu ORL, ovaj pregled obuhvata procenu zdravlja uha, nosa i grla.

Audiometrija je deo dijagnostičkog procesa za procenu sluha. To je test koji se sprovodi da bi se utvrdilo prisustvo gubitka sluha i odredio njegov intenzitet.

Audio test uključuje niz procedura i merenja koji imaju za cilj da procene slušne sposobnosti pacijenta. Testovi mogu uključivati tonalno audiogram, govorni audiogram i druge specifične slušne testove.

Audiogram je grafički prikaz rezultata audiometrijskog testa, koji pokazuje na kojim frekvencijama i kakvog intenziteta pacijent može da čuje zvuke. Koristi se za identifikaciju nivoa gubitka sluha.

Gubitak sluha označava smanjenje sposobnosti čujnosti. Može biti senzorineuralni, konduktivni, ili kombinovani, zavisno od uzroka i lokacije smetnje u ušnom sistemu.

Frekvencija se odnosi na broj oscilacija zvučnog talasa u sekundi, merena u hercima (Hz). U kontekstu sluha, ljudi obično čuju zvuke u opsegu od 20 Hz do 20.000 Hz.

Tinitus predstavlja percepciju zvuka u ušima ili glavi bez spoljašnjeg izvora zvuka. Jedan je od simptoma koji se često istražuje tokom ORL pregleda i audiometrijskog testiranja.

Hipoakuzija je termin koji označava delimičan gubitak sluha. To stanje može biti rezultat različitih uzroka, uključujući starost, izloženost buci ili povrede uha.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
A
P
R
S
T
U
V