Šta je mastitis?
Mastitis je zapaljenje ili
oticanje tkiva dojke, posebno mlečnih kanala i žlezda kod dojilja. Mastitis je veoma česta pojava zapaljenja dojki koja uglavnom pogađa žene koje doje i to tokom prve 4 nedelje dojenja ukoliko majke imaju napuknute bradavice, probleme sa pozicioniranjem, prenapunjenost grudi.
Zašto dolazi do pojave mastitisa?
Zastoj mlekaKada se mleko ne isprazni u potpunosti iz dojke tokom hranjenja, mleko koje je ostalo u tkivu dojke može da se vrati i da se inficira.
Zastoj mleka može biti uzrokovan zbog:
- Neefikasnog pozicioniranja između majke i bebe tokom dojenja
- Dužih pauza bez hranjenja ili zbog kratkih hranjenja
- Naglog prestanka dojenja
- Preobilnog snabdevanja mlekom
- Povećanja grudi
- Zapušenog mlečnog kanala
- Pritiska na određeno područje dojke
- Stresa i umora
- Oslabljenog imuno sistema majke
BakterijeBakterije sa površine vaše kože i bebinih usta mogu ući u mlečne kanale kroz pukotinu na koži vaše bradavice ili kroz otvor za mlečni kanal. Bakterije se mogu razmnožavati, što dovodi do infekcije. Važno je naglasiti da ove klice nisu štetne za vašu bebu – svi ih imaju, ali one jednostavno ne pripadaju tkivu vaših grudi.
Kada je potrebno posetiti lekara?
Iako je mastitis uobičajen u prvom mesecu dojenja, takođe se može javiti u bilo kojoj fazi kada dojite, a posebno kada se broj dojenja ili izlučivanja mleka naglo smanji.
Simptomi mastitisa uključuju:
- Bolne dojke
- Kvrgavo područje koje je obično crveno i nežno
- Groznica (temperatura)
- Simptomi "nalik gripu", kao što su umor, bol, iscrpljenost
Većina slučajeva mastitisa je uzrokovana zato što vaša beba nije pravilno prislonjena i postavljena na dojku. To dovodi do zastoja mleka, sa začepljenim mlečnim kanalima i alveolama i sa traumom bradavica.
Kako izgleda pregled?
Po dolasku u lekarsku ordinaciju potrebno je da otvoreno i detaljno razgovarate sa vašim lekarom o simptomima i poteškoćama sa kojima ste se susreli. Isto tako, uputite lekara u operacije dojki ukoliko su iste postojale, u porodične istorije bolesti, do sada izvršene analize. Veoma je važno da uputite lekara i na izvesna hronična oboljenja, alergije, životne navike.
Nakon toga lekar će otpočeti fizički
pregled dojki i utvrditi koji su dalje adekvatni koraci i terapija.
Na pregled ponesite svu lekarsku dokumentaciju koju imate koja se tiče vaših dojki i obucite udobnu garderobu koju je lako otkloniti po zahtevu lekara.
Nakon pregleda lekar može zahtevati izvesne dodatne analize, kao što je mamografija.
Kako umanjiti šanse za pojavu mastitisa?
Sledeći koraci su ključni za lečenje mastitisa:
- Ispraznite dojku tako što ćete dojiti prevashodno na zahvaćenoj strani. Ako to nije moguće, iscedite višak mleka ručno ili koristite pumpu.
- Primenite nežnu masažu. Radeći ovo pod toplom vodom tokom tuširanja možete pomoći da se masnoća u mleku razblaži i da se provuče.
- Koristite hladne obloge nakon hranjenja.
- Odmarajte.
- Izbegavajte grudnjake koji stežu i pritiskaju grudi.
- Takođe izbegavajte tufere za bradavice, jer tako onemogućavate njihovo sušenje.
Ažurirano: Jan 22, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama