Creva su deo gastrointestinalnog trakta. Funkcija creva je apsorpcija hranljivih materija i vitamina. Zajedno, tanko i debelo crevo se protežu od kraja želuca do kraja anusa. Tanko crevo apsorbuje hranljive materije i šalje ih u
krvotok. Debelo crevo apsorbuje vodu, so i drugi otpadni sadržaj iz digestivnog trakta, pretvarajući ga u stolicu, koja prelazi u rektum i izlučuje se iz organizma.
Ileus - šta predstavlja?
Ileus je
stanje koje nastaje kada se peristaltika, odnosno prirodno
kretanje creva koje pomera crevni sadržaj, usporava ili zaustavlja.
Kada hrana prestane da se kreće, može da se nagomila do tačke da blokira creva, poput zapušenih cevi. To može dovesti do ozbiljnih
komplikacija, čak i životno ugrožavajućih. Ileus zahteva
lečenje, i u zavisnosti koliko je situacija ozbiljna može uključivati bilo šta, od promene ishrane do operativnog zahvata.
Uzroci nastanka
Ileus može nastati iz različitih razloga, uključujući nedavnu operaciju abdomena i stanje ili
bolest digestivnog trakta. Nakon abdominalnih
operacija, koriste se lekovi protiv bolova za njihovo ublažavanje. Lekovi protiv bolova mogu imati neželjeni efekat usporavanja procesa varenja. Nakon operacija, stanje pacijenta se redovno prati i hrana se daje kada se utvrdi da su crevni mišići spremni i mogu da obavljaju svoju funkciju pomeranja hrane.
Postoje i određena stanja koja su povezana sa povećanim rizikom od nastanka ileusa. Parkinsonova bolest je neurološki poremećaj i može uticati na nerve koji kontrolišu peristaltiku, uzrokujući ileus. Kod Kronove bolesti
zapaljenje može stvoriti ožiljno
tkivo u crevima, što izaziva zadebljanje zidova creva i može dovesti do nastanka ileusa.
Stanja koja mogu biti povezana sa ileusom su:
Kod dece, stanje u kome crevo klizi u sebe, poput zatvaranja teleskopa (intususcepcija), može da izazove ileus.
Većina simptoma ileusa je vezana za digestivni sistem i odnosi se na:
- Nadimanje stomaka
- Otečenost stomaka
- Grčevi u stomaku
- Loš zadah
- Gubitak apetita
- Mučnina
- Povraćanje
- Nemogućnost pražnjenja gasova
- Zatvor
Najveći
faktor rizika za razvoj ileusa je operacija abdomena. Kada su u pitanju komplikacije zbog kojih se ljudi vraćaju u bolnicu ubrzo nakon operacije, ileus je drugi najčešći razlog.
Neki od drugih faktora rizika za nastanak ileusa su:
- Disbalans elektrolita
- Povreda creva
- Divertikulitis
- Kronova bolest
- Nedavna operacija abdomena
- Iznenadni ekstremni gubitak težine
Postavljanje dijagnoze
Lekar će obaviti fizički
pregled i zatražiti određenu vrstu snimanja kako bi postavio dijagnozu ileusa.
Vaš lekar će razgovarati sa Vama o Vašoj medicinskoj istoriji u smislu postojanja nedavno obavljene abdominalne operacije, kao i postojanja drugih faktora rizika i simptoma koji mogu ukazati na ileus.
Lekar će obaviti fizički pregled kako bi video da li je abdomen otečen ili zategnut. Normalna funkcija creva proizvodi određene zvuke koji se mogu čuti stetoskopom. Ileus može izazvati nedostatak zdravih zvukova creva ili njihovu povećanu čujnost.
Rendgenski snimak abdomena može pokazati određene karakteristike ileusa. Rendgenski snimak je obično prvi korak u dijagnostici ileusa. Tokom snimanja abdomena,
pacijent leži na stolu, a rendgenski aparat je pozicioniran iznad stomaka kako bi napravio snimke.
CT skener, vrsta rendgenskog snimanja koja pruža pogled na poprečni presek abdomena, takođe se koristi. Pacijent leži na stolu za pregled, koji klizi u aparat kako bi se snimio abdomen i dobile odgovarajuće slike. Kontrastno sredstvo se daje venskim putem kako bi se strukture u abdomenu jasnije pokazale.
Lečenje
Lečenje zavisi od ozbiljnosti ileusa i toga da li je nedostatak peristaltike doveo do delimične ili potpune opstrukcije. Kod delimične opstrukcije deo crevnog sadržaja još uvek prolazi kroz creva, dok kod potpune opstrukcije crevni sadržaj ne može da prođe.
Paralitički ileus:Kod paralitičkog ileusa se mogu javiti simptomi crevne opstrukcije, ali bez postojanja fizičke blokade.
Kada se sumnja da je
lek uzrok ileusa, prvi korak može biti prestanak uzimanja leka ili prelazak na drugi.
Terapija može uključivati nadoknadu tečnosti putem infuzije.
Nazogastrična sonda se može plasirati kroz
nos u abdomen kako bi se uklonili gasovi i tečnosti.
Ako se ileus pojavi posle abdominalne operacije, stanje se može stabilizovati za 2-4 dana bez dodatnih procedura.
Kod potpune blokade biće verovatno potreban hirurški zahvat.
U nekim slučajevima, nastanak ileusa nije moguće sprečiti. Metode prevencije koje mogu pomoći su smanjenje upotrebe lekova nakon operacije, kao i obaveštavanje lekara ukoliko ste ranije imali ileus. Poznavanje faktora rizika i simptoma može pomoći u brzoj identifikaciji ileusa i traženju medicinske pomoći.
Ažurirano: Jan 22, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama