Šta je holter?
Holter monitor je prenosivi uređaj na baterije koji meri i beleži aktivnost vašeg srca (
EKG) neprekidno 24 do 48 sati ili duže u zavisnosti od tipa praćenja koje zahteva lekar. Uređaj je veličine male kamere i sastoji se od žica sa elektrodama koje se pričvršćuju za vašu kožu. Holter monitor i drugi uređaji koji snimaju vaš EKG dok obavljate svoje dnevne aktivnosti nazivaju se
ambulantni elektrokardiogrami.
Zašto je potrebno pristupiti holter testiranju?
Lekar vam može preporučiti holter monitor kako bi se utvrdilo da li imate spor, brz ili nepravilan (neujednačen) otkucaj srca. Ova vrsta pregleda se može koristiti i kada je potrebno ispratiti rad ugrađenog pejsmejkera, reakciju organizma na lekove i prepisanu terapiju, utvrditi zašto se javlja
kratak dah, brzo umaranje, vrtoglavica.
Rezultati nošenja holter monitora neminovno pomažu vašem lekaru da utvrdi koji srčani problem je po sredi, a shodno tome i koji su adekvatni koraci za dalje
lečenje.
Kada je potrebno uraditi test holterom?
Redovni elektrokardiogrami (EKG) omogućavaju vašem lekaru da pogleda aktivnost vašeg srca u jednom trenutku tokom vašeg EKG testa, međutim abnormalni srčani ritmovi i srčani
simptomi mogu doći i otići. Zato će vaš lekar možda želeti da proceni vaš otkucaj srca tokom vremena dok se bavite svojim normalnim aktivnostima, te se u tim situacijama preporučuje nošenje holtera.
Nošenje monitora može reći vašem lekaru da li je prisutna:
- Palpitacija
- Aritmija
- Zašto dolazi do bola u predelu grudnog koša prilikom fizičke aktivnosti
- Koliko kiseonika dolazi do srca
- Da li je potrebna redukcija terapije
Nije potrebna posebna priprema za ovu vrstu testiranja. Od vas se očekuje jedino da dođete sa očišćenom kožom na koju će biti nalepljene elektrode, te nemojte posle tuširanja nanositi nikakve kreme i losione u predelu grudnog koša i stomaka.
Razgovarajte detaljno sa vašim lekarom o svim simptomima, intervencijama, porodičnim istorijama bolesti i ponesite sa sobom svu prikupljenu dokumentaciju koja govori o prethodno obavljenim pregledima koji se tiču kardiovaskularnog sistema.
Obavestite lekara ukoliko imate neke kožne alergije, jer se kod pojedinih pacijenata zna pojaviti izvesna reakcija na lepak kojim se elektrode pričvršćuju za kožu.
Kako se obavlja holter testiranje?
Elektrode (male provodne zakrpe) koje su zalepljene na grudima su pričvršćene žicama na mali monitor za snimanje. Holter monitor je potrebno nositi u džepu ili torbici koja se nosi oko vrata ili struka.
Dok nosite monitor, on beleži električnu aktivnost vašeg srca. Za to vreme je važno da vodite dnevnik o aktivnostima koje radite dok nosite monitor i kako se osećate. Nakon 24 do 48 sati, vratićete monitor u ordinaciju svog lekara.
Veoma je važno da tačno zabeležite svoje simptome i aktivnosti kako bi lekar mogao da ih uporedi sa nalazima vašeg holter monitora.
Dok nosite uređaj, izbegavajte:
- Električna ćebad
- Područja visokog napona
- Magneti
- Metal detektori
Rizici holter monitora
Rizici ove vrste testiranja ne postoje.
Pregled je potpuno
bezbolan i bezazlen po telo pacijenta i ne ostavlja nikakve posledice.
Prednosti holter testiranja
Testiranje je od velikog značaja za lekare kako bi znali koji su adekvatni koraci koje treba preduzeti radi lečenja kompletnog kardiovaskularnog sistema i rada srca.
Testiranje je važno naročito posle srčanog udara ili zbog bilo koje druge srčane smetnje sa kojom se
pacijent prijavi u ordinaciju lekara.
Srčani ritmovi koji se mogu snimiti uključuju:
- Atrijalna fibrilacija ili treperenje
- Multifokalna atrijalna tahikardija
- Paroksizmalna supraventrikularna tahikardija
- Usporen rad srca (bradikardija)
- Ventrikularna tahikardija
Ažurirano: Jan 22, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama