Šta je holangitis?
Holangitis opisuje upalu u žučnim kanalima ili bilijarnom sistemu. Neki oblici holangitisa mogu biti opasni po život. Lečenje može uključivati antibiotike, drenažu žučnog kanala i intravensku (IV) terapiju.
Holangitis je medicinski izraz za zapaljenje žučnih puteva ili bilijarnog sistema.
Žučni sistem je deo digestivnog sistema. Uloga bilijarnog sistema je da proizvodi, skladišti i luči žuč. Sastoji se od jetre, žučne kese I žučnih puteva.
Vrste holangitisa
Postoje tri različite vrste holangitisa:
Akutni bakterijski holangitisAkutni bakterijski holangitis je naziv za akutnu upalu i bakterijsku infekciju sistema bilijarnih kanala. Ovo može ometati protok žuči kroz bilijarni sistem. Takođe može dovesti do povećanja broja bakterija i endotoksina u limfnom i vaskularnom sistemu. Endotoksini su otrovne supstance koje su prisutne u određenim vrstama
bakterija.
Ova vrsta holangitisa može izazvati komplikacije potencijalno opasne po život, kao što su apscesi u jetri i bilijarna septikemija.
Primarni bilijarni holangitisPrimarni bilijarni holangitis je hronično stanje. Izaziva
zapaljenje malih žučnih kanala u jetri. Ova vrsta holangitisa je progresivna bolest koja se vremenom pogoršava. Na kraju uništava žučne kanale.
Bez funkcionisanja žučnih kanala,
žuč se nakuplja, što može izazvati oštećenje jetre. Zauzvrat, to može uzrokovati da osoba razvije:
- Ožiljke na jetri
- Cirozu
- Otkazivanje jetre.
Medicinski stručnjaci veruju da je primarni bilijarni holangitis autoimuna bolest, što znači da sopstveni imuni sistem osobe greškom napada svoje zdrave ćelije žučnih kanala.
Primarni sklerozirajući holangitisSlično primarnom bilijarnom holangitisu, primarni sklerozirajući holangitis je hronična bolest koja uzrokuje upalu i ožiljke na žučnim kanalima koji se nalaze unutar, kao i spolja, jetre. Vremenom se pogoršava i na kraju sužava ili blokira žučne kanale. Ovo uzrokuje nakupljanje žuči u jetri, što može izazvati oštećenje jetre i potencijalno dovesti do ciroze i otkazivanja jetre.
Zdravstveni radnici veruju da je primarni sklerozirajući holangitis takođe autoimuni poremećaj.
Simptomi holangitisa
Simptomi holangitisa uključuju:
- Malaksalost
- Znojenje i groznicu, koji mogu pratiti drhtavicu
- Svrab kože
- Bol u predelu stomaka
- Žuticu
- Blede stolice
- Dijareju.
Određeni tipovi holangitisa takođe mogu izazvati bol u zglobovima.
Holangitis takođe može dovesti do infekcije žučnih kanala, što može izazvati sledeće simptome:
- Groznicu
- Jezu
- Bol u gornjem desnom delu stomaka
- Novu ili pogoršanu žuticu.
Uzroci holangitisa
Uzroci prema vrstama holangitisa su sledeći:
Akutni bakterijski holangitisAkutni bakterijski holangitis nastaje usled bakterijske infekcije bilijarnog sistema.
Ova infekcija se najčešće javlja nakon opstrukcije žučnih kanala, što se najčešće dešava kada kamen u žuči uđe u kanale. Zdravstveni radnici ovo nazivaju holedoholitijazom.
Primarni bilijarni holangitisMedicinski stručnjaci nisu sigurni šta tačno uzrokuje primarni bilijarni holangitis. Međutim, neki veruju da je to autoimuni poremećaj.
Pored toga, istraživanja sugerišu da neki geni mogu povećati verovatnoću da će neki ljudi razviti ovo stanje.
Ako osoba ima specifične gene, određeni faktori okoline mogu izazvati autoimunu reakciju. Tokom ove reakcije, njihov imuni sistem napada ćelije u malim žučnim kanalima, što dovodi do primarnog bilijarnog holangitisa.
Mogući pokretači uključuju:
- Pušenje cigareta
- Određene infekcije
- Izlaganje nekim hemikalijama.
Primarni sklerozirajući holangitisZdravstveni radnici takođe ne znaju šta tačno uzrokuje primarni sklerozirajući holangitis. Međutim, istraživanja pokazuju da sledeći faktori mogu igrati ulogu u razvoju bolesti:
- Promene u mikrobioti creva
- Određeni geni
- Žučne kiseline koje izazivaju povredu žučnih kanala
- Problemi sa imunološkim sistemom.
Dijagnostikovanje holangitisa
Lekar će često dijagnostikovati holangitis na osnovu:
- Porodične medicinske istorije
- Fizičkog pregleda
- Medicinskih testova.
Testovi slikanjaLekar takođe može koristiti testove snimanja da bi pomogao u dijagnostici holangitisa.
Prvi test za snimanje holangitisa je ultrazvuk abdomena, koji koristi zvučne talase za kreiranje slika organa, uključujući jetru i žučnu kesu.
Ultrazvučne slike mogu pomoći lekaru da dijagnostikuje holangitis pokazujući:
- Proširenje žučnih kanala
- Zadebljanje zidova žučnih kanala.
Lekar može da koristi i druge testove snimanja, kao što su CT skener (kompjuterska tomografija) ili MR (magnetna rezonanca), da bi potražio znake holangitisa.
Testovi krviLekar takođe može koristiti testove krvi da bi pomogao u potrazi za znakom holangitisa.
Tokom testa krvi, lekar će uzeti uzorak krvi te osobe. Zatim će poslati ovaj uzorak u laboratoriju gde će ga analizirati. Tokom ove analize, proveravaju se nivoi:
- Enzima jetre
- Anti-mitohondrijska antitela
- Holesterola.
Biopsija jetreAnaliza biopsije jetre može otkriti znake drugih stanja koja utiču na jetru osobe i stepen oštećenja jetre. Takođe može pomoći u potvrđivanju inicijalne dijagnoze lekara.
KolonoskopijaLekari takođe mogu preporučiti kolonoskopiju za osobu sa primarnim sklerozirajućim holangitisom. Ova procedura podrazumeva da zdravstveni radnik ubacuje malu cev sa kamerom pričvršćenom u rektum i debelo crevo osobe.
Lečenje holangitisa
Osnovni način lečenja, kako akutnog, tako i hroničnog holangitisa, jeste endoskopska drenaža žučnih puteva. Nakon što lekar otkrije uzrok tegoba, fokusiraće se na smanjenje pritiska i ponovno uspostavljanje normalnog protoka žuči. Ova intervencija se najčešće sprovodi tokom endoskopske procedure, pri kojoj se kroz grlo uvodi dugačka, tanka cev sa pričvršćenom kamerom, kako bi se omogućio uvid u stanje žučnih kanala.
Kako bi se smanjio pritisak, doktori mogu omogućiti odvođenje viška žuči kroz specijalnu cev. Takođe, u slučaju potrebe, mogu ukloniti prepreke i postaviti stentove radi širenja žučnih puteva, koristeći sitne instrumente ubačene kroz cev. Ako se holangitis dijagnostikuje endoskopski, lekar može odmah pristupiti lečenju. Kod hroničnog oblika ove bolesti, možda će biti neophodno povremeno ponavljati postupke kako bi se ublažili simptomi.
Dodatne terapije za hronični holangitis mogu obuhvatati:
- Antihistaminike za ublažavanje svraba
- Suplemente vitamina radi nadoknade njihovog deficit
- Ursodeoksiholnu kiselinu za usporavanje razvoja primarnog bilijarnog holangitisa.
Kada je reč o akutnom holangitisu, dodatni tretman može uključivati primenu antibiotika za smanjenje bola.
Ažurirano: Mar 18, 2025
| Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama