Šta je gastroenterologija?

Gastroenterologija je grana medicine koja se fokusira na digestivni trakt i žučnu kesu, jetru, žučne kanale i pankreas. Gastroenterolozi su lekari koji su obučeni da dijagnostikuju i leče probleme u vašem gastrointestinalnom traktu i jetri.
Šta je gastroenterologija?


Zašto se obavlja gastroenterološki pregled?

Gastroenterološki pregled je od velikog značaja u situaciji kada se pacijent prijavi lekaru sa poteškoćama u stomačnoj regiji, bolovima u i oko želudca i u regiji u kojoj se nalaze jetra, žuč, pankreas. Na osnovu pregleda kod gastroenterologa može se postaviti dijagnoza i dalji tok lečenja, a lekar takođe može zaključiti da li su neophodne neke dodatne analize i ispitivanja.

Osnovni cilj posete gastroenterologa je održavanje zdravog varenja, pravilne apsorpcije hranljivih materija, uklanjanje otpada i održavanje metaboličkih procesa.

Kada je potrebno obaviti gastroenterološki pregled?

Potrebno je posetiti gastroenterologa ukoliko ste upućeni na ispitivanje:
  • Jednjaka (cev koja povezuje vaša usta sa stomakom)
  • Stomaka
  • Tankog creva
  • Debelog creva
  • Rektuma
  • Pankreasa
  • Žučne kese
  • Žučnih kanala
  • Jetre
Vaš lekar primarne zdravstvene zaštite može da vas uputi kod gastroenterologa i ukoliko imate problema sa:
  • Otežanim gutanjem
  • Mučninom ili povraćanjem
  • Bolom u trbuhu
  • Hranom koja se vraća nakon što je progutate
  • Hroničnom ili teškom dijarejom (krv u stolici, zatvor, proliv)
Sve navedeno mogu biti manji zdravstveni problemi ili znaci ozbiljnog stanja. Gastroenterolozi imaju alate i stručnost da sve pomenuto ispravno dijagnostikuju i leče izvesna stanja. Može se izdvojiti nekoliko najčešćih bolesti i stanja kojima gastroenterolozi upravljaju, a to su:
  • Kronova bolest
  • Ulcerativni kolitis
  • Hepatitis
  • Rak jednjaka
  • Polipi debelog creva koji se mogu pretvoriti u rak

Priprema za gastroenterološki pregled

Važno je pratiti uputstva lekara koji će vas pre pregleda detaljno uputiti, prema vašem zdravstvenom stanju, koje redukcije je potrebno da izvršite. Iste se zapravo odnose na konzumaciju hrane i pića, jer poseta gastroenterologu često može zahtevati prazan stomak.

Kako se obavlja gastroenterološki pregled?

Po dolasku u ordinaciju lekar će se kroz razgovor sa vama detaljno uputiti u vaše zdravstveno stanje, tegobe, probleme i bolove koji su vas zatekli. Isto tako bićete ispitani o vašem dosadašnjem zdravstvenom stanju, eventualnim operacijama, lekovima koje konzumirate, kao i o porodičnoj anamnezi.

Od vas se očekuje da na pregled dođete sa pripremljenom i sakupljenom svom dokumentacijom koju imate koja govori o do sada izvršenim pregledima i istoriji bolesti.

Za pregled je potrebno da pacijenti imaju kompletnu krvnu sliku, CRP, sFE, ferritin, AST, ALT, ALP, GGT, ukupan i direktan bilirubin, K, Na, ukupni proteini i albumini kao i EHO abdomena. Ukoliko je pacijent već obavio analize krvne slike i UZ isto se može prihvatiti ukoliko nije starija od mesec dana do tri meseca.

Potom će lekar preći na fizički deo pregleda.

Gastroenterolog će vas pregledati kako bi pokušao da pronađe uzrok vaših simptoma. Leći ćete na ispitni sto i opustiti se. Vaš lekar će pritisnuti kožu oko vašeg stomaka. Slušaće čudne zvukove creva i osetiće bilo kakvu masu ili abnormalnost. Možda će od vas biti zatraženo da duboko udahnete ili kašljete tokom pregleda.

Nakon obavljenog fizičkog pregleda lekar vas može uputiti na dodatna ispitivanja kao što su radiološka snimanja i slično.

Rizici prilikom gastroenterološkog pregleda

Medicina nije upoznata sa akutnim ili trajnim posledicama koje ova vrsta pregleda može ostaviti po ljudsko telo. Kako bi pregled bio potpuno uspešan potrebno je samo da slušate uputstva lekara i sarađujete sa osobljem. Gastroenterologiji mogu pristupiti pacijenti svih kategorija i uzrasta.

Prednosti gastroenterološkog pregleda

  • Ovo je veoma korisna vrsta pregleda na osnovu kog lekar postavlja pravilnu dijagnozu i dalji tok lečenja.
  • Pregled ne zahteva hirurške zahvate i intervencije.
  • Jedna od glavnih prednosti gastroenterologije je da može pomoći u ranoj dijagnostici bolesti, što omogućava da lečenje počne ranije i tako povećava šanse za uspešan ishod lečenja.
  • Još jedna prednost gastroenterologije je da može pomoći ljudima da izgube težinu, jer lekar može da vam pruži korisne savete o gubitku težine i načinu održavanja zdrave težine.
Ažurirano: Jan 23, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

Gastroenterologija je grana medicine fokusirana na digestivni trakt i organe kao što su žučna kesa, jetra, žučni kanali i pankreas. Gastroenterolozi su lekari koji dijagnostikuju i leče probleme u gastrointestinalnom traktu i jetri.

Cilj je dijagnostikovanje i lečenje problema u stomačnoj regiji, želucu, jetri, žučnoj kesi, pankreasu. Važno je za pravilno varenje, apsorpciju hranljivih materija, eliminaciju otpada i metaboličke procese.

Gastroenterološki pregled omogućava ranu dijagnostiku, pravilnu dijagnozu bez hirurških zahvata, pruža savete za gubitak težine i održavanje zdrave telesne mase.

Termini i Definicije

Gastroenterologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem, dijagnostikovanjem i lečenjem bolesti sistema organa za varenje, uključujući jednjak, želudac, tanko i debelo crevo, jetru, pankreas i žučnu kesu.

Digestivni sistem je kompleksan sistem organa u telu koji omogućava unos, varenje, apsorpciju nutrijenata i izbacivanje nepotrebnih materija iz tela.

Endoskopija je medicinska procedura koja koristi specijalizovani instrument poznat kao endoskop za pregled unutrašnjih delova tela, često korišćena u gastroenterologiji za inspekciju digestivnog trakta.

Kolonoskopija je dijagnostička procedura koja omogućava inspekciju unutrašnjosti debelog creva pomoću fleksibilnog instrumenta sa kamerom, kako bi se otkrile abnormalnosti ili patološke promene.

Hepatologija je podgrana gastroenterologije posvećena proučavanju i lečenju bolesti jetre, žučne kese, žučovoda i pankreasa.

Čir na želucu je bolna ranica na unutrašnjem zidu želuca ili tankog creva koja nastaje usled dejstva želudačne kiseline i digestivnih enzima, često povezana sa infekcijom bakterijom Helicobacter pylori.

GERB je hronično oboljenje koje nastaje kada kiselina iz želuca ili, povremeno, sadržaj duodenalnog creva ponovo dospe u jednjak, uzrokujući iritaciju sluzokože jednjaka.

Helicobacter pylori je vrsta bakterija koja kolonizuje sluznicu želuca i dvanaestopalačnog creva, a njeno prisustvo je povezano sa razvojem gastritisa, čira na želucu i povećanim rizikom od karcinoma želuca.

Pankreatitis je upala pankreasa koja može biti akutna ili hronična i može izazvati niz simptoma, uključujući bol u abdomenu, mučninu i povraćanje.
Podeli

Blog

A
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
A
P
R
S
T
U
V