Angiosarkom -
Angiosarkom je retka i agresivna maligna bolest koja se razvija u sluznici krvnih i limfnih sudova. Najčešće se javlja na koži glave i vrata, ali može uticati i na unutrašnje organe. Rizik od bolesti povećavaju faktori poput radijacije i genetskih promena. Dijagnostika uključuje MR i histopatološku analizu, dok lečenje podrazumeva hirurgiju, zračenje i hemoterapiju.
Benigni tumori -
Benigni tumori pluća su nekancerogene mase koje se ne šire na druge delove tela. Obično rastu sporo i mogu se povući sami od sebe. Tipovi uključuju hamartome, bronhijalne adenome i papilome. Uzroci su nepoznati, ali mogu biti povezani s infekcijama i upalama. Dijagnoza se vrši rendgenskim snimcima, CT skenovima i biopsijama, a lečenje zavisi od simptoma i veličine tumora.
Fibroadenom -
Fibroadenom je benigna kvržica dojke, često uočena kod žena u reproduktivnom dobu. Postoje različiti tipovi, uključujući jednostavne, složene, gigantske i juvenilne. Dijagnoza uključuje fizički pregled, ultrazvuk, mamografiju i biopsiju. Većina fibroadenoma ne zahteva lečenje, ali može biti potrebna operacija kod većih ili simptomatičnih slučajeva.
GIST -
Gastrointestinalni stromalni tumor (GIST) je retka vrsta tumora digestivnog trakta, koja obično potiče iz intersticijskih ćelija Cajal. Najčešće su uzrokovane mutacijama u genima KIT ili PDGFRA. GIST-ovi često nemaju simptome, ali mogu izazvati bol, krvave stolice i umor. Dijagnoza se postavlja putem anamneze, snimanja, endoskopije i biopsije. Lečenje obuhvata monitoring, hirurgiju, ciljanu...
Kalcifikacija u dojkama -
Kalcifikacije u dojkama su male naslage kalcijuma, često benigne, otkrivene mamografijom. Postoje mikrokalcifikacije koje mogu ukazivati na promene, uključujući rani rak, i makrokalcifikacije koje su obično bezopasne. Uzroci uključuju starenje, traume, benigne tumore i upale. Dijagnostika obuhvata mamografiju, a lečenje nije obično potrebno osim u slučajevima raka.
Karcinom dojke -
Karcinom dojke je najčešća maligna bolest kod žena, a rani pregled je ključan za izlečenje. Faktori rizika uključuju genetiku, godine i stil života. Simptomi uključuju grudvice i promene na dojci. Postoje tri tipa raka: duktalni, lobularni i inflamatorni. Dijagnoza se postavlja putem ultrazvuka, mamografije i biopsije. Prevencija podrazumeva zdrav stil života i redovne preglede.
Mezoteliom -
Mezoteliom je retka i agresivna vrsta raka mezotela, najčešće povezana sa izloženošću azbestu. Postoji nekoliko tipova mezotelioma zavisno od lokacije i ćelijskog tipa, a simptomi variraju u zavisnosti od zahvaćenog područja. Dijagnoza uključuje anamnezu, radiološke metode i analize uzoraka, dok lečenje obuhvata kombinaciju hirurgije, hemoterapije, radioterapije i drugih inovativnih metoda.
Angiofibrom -
Angiofibrom je benigni tumor, najčešće juvenilni nazofarinksni angiofibrom kod adolescenata, izazivajući krvarenja iz nosa i disajne smetnje. Uzroci uključuju genetske i hormonalne faktore. Dijagnoza obuhvata klinički pregled, radiološka ispitivanja i angiografiju. Lečenje se bazira na hirurgiji, radioterapiji, posmatranju ili terapiji lekovima.
Tumor dojke -
Tumor dojke se javlja i kod žena i muškaraca i može biti benigni ili maligni. Glavni tipovi kancerogenih tumora uključuju duktalni i lobularni karcinom. Simptomi obuhvataju kvržice i promene na koži dojke. Dijagnoza se postavlja mamografijom, ultrazvukom i biopsijom. Lečenje uključuje hirurgiju, zračenje, hemoterapiju, hormonsku i ciljanu terapiju.
Tumor kože -
Tumor kože može biti benigni ili maligni, s glavnim faktorima rizika kao što su UV zraci i genetska predispozicija. Simptomi uključuju promene na koži, a dijagnoza obuhvata vizuelni pregled, dermatoskopiju i biopsiju. Faze tumora variraju od površinskih do onih koji se šire, a lečenje uključuje hirurgiju, krioterapiju, radioterapiju i imunoterapiju.