Ahalazija -
Ahalazija je poremećaj motiliteta jednjaka, karakterisan neuspehom mišićne kontrakcije i opuštanja donjeg ezofagealnog sfinktera (LES) . Glavni simptomi su disfagija, regurgitacija i gubitak težine. Uzroci nisu potpuno poznati, ali uključuju mogući autoimuni odgovor. Dijagnoza se potvrđuje manometrijom, a lečenje je palijativno, uključujući dilataciju i miotomiju.
Ascites -
Jetra je najveća žlezda u telu koja obavlja mnoge vitalne funkcije. Ascites je stanje nakupljanja tečnosti u abdomenu, često uzrokovano cirozom jetre. Simptomi uključuju nadutost i otežano disanje. Dijagnoza se postavlja kroz medicinska ispitivanja. Lečenje uključuje dijetu sa malo natrijuma, diuretike i izbegavanje alkohola. Promena stila života može smanjiti komplikacije.
Ciroza -
Ciroza je ožiljno stanje jetre koje nastaje zbog dugotrajnog oštećenja. Uzroci uključuju zloupotrebu alkohola, hepatitis C i nealkoholni steatohepatitis. Simptomi su gubitak apetita, mučnina, svrab, žutica i ascites. Dijagnoza se postavlja krvlju, skeniranjem ili biopsijom. Ne postoji lek; lečenje uključuje kontrolu simptoma i transplantaciju jetre. Prevencija uključuje moderaciju alkohola i...
Divertikulum jednjaka -
Divertikulum jednjaka je retka anatomska izbočina u jednjaku koja može izazvati simptome poput otežanog gutanja, regurgitacije i bola u grudima. Može nastati zbog poremećaja motiliteta ili slabosti zida jednjaka. Dijagnostikuje se barijumskim gutanjem, endoskopijom i manometrijom. Lečenje uključuje promene u ishrani, lečenje osnovnih stanja ili operaciju u težim slučajevima.
Ezofagitis -
Ezofagitis je zapaljenje sluznice jednjaka, uzrokovano infekcijama ili iritacijama, što može izazvati simptome poput bolnog gutanja i gorušice. Uzročnici su bakterije, virusi, gljivice, ali i faktori kao što su refluks kiseline i neki lekovi. Dijagnoza se postavlja endoskopijom i biopsijom, a lečenje zavisi od uzroka, uključujući lekove, promene u ishrani i moguće hirurške zahvate.
Gastritis -
Gastritis je upala sluznice želuca koja može biti akutna ili hronična. Uzroci uključuju infekciju bakterijom Helicobacter pylori, prekomernu upotrebu alkohola, stres i određene lekove. Simptomi mogu varirati od blagih probavnih smetnji do ozbiljnih komplikacija poput čireva. Dijagnostika obuhvata testove na heliko bakteriju i endoskopiju. Lečenje zavisi od uzroka, često uključujući antibiotike i...
Gastroenterologija -
Gastroenterologija je medicinska grana koja se bavi dijagnostikom i lečenjem oboljenja digestivnog trakta, jetre, pankreasa i žučnih puteva. Gastroenterolozi procenjuju stanje pacijenata sa simptomima kao što su bol u stomaku, mučnina ili problemi sa gutanjem. Ove preglede prati fizički pregled i, po potrebi, dodatne analize. Prednost je rana dijagnostika bolesti i postavljanje odgovarajućeg...
Hepatomegalija -
Jetra je vitalni organ koji obavlja ključne funkcije poput regulacije holesterola i filtriranja toksina. Uvećana jetra, ili hepatomegalija, može biti znak ozbiljnih bolesti poput toksičnog ili virusnog hepatitisa, masne bolesti jetre ili genetskih poremećaja. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati promene u načinu života, testove i medicinske intervencije.
Holecistitis -
Holecistitis je upala žučne kese koja može biti akutna ili hronična, najčešće uzrokovana kamenjem koje blokira žučne kanale. Simptomi uključuju bol u abdomenu, mučninu i povraćanje. Faktori rizika su ženski pol, starost, gojaznost i nagli gubitak težine. Dijagnoza se postavlja putem krvnih testova i snimanja, dok lečenje obuhvata antibiotike, analgetike i potencijalno operaciju.
Ileus -
Ileus je stanje kada peristaltika creva uspori ili se zaustavi, uzrokujući opstrukciju. Može nastati zbog operacije, lekova, Parkinsonove bolesti ili Kronove bolesti. Simptomi su nadimanje, mučnina i zatvor. Dijagnostika uključuje fizički pregled i snimanje. Lečenje varira od promene ishrane do operacije. Prevencija uključuje smanjenje lekova nakon operacije i poznavanje faktora rizika.
Pankreatitis -
Pankreatitis je zapaljenje pankreasa koje može biti akutno ili hronično. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu i povraćanje. Najčešći uzroci su kamen u žuči i preterana konzumacija alkohola. Dijagnoza se postavlja putem testova krvi i snimanja. Lečenje uključuje hospitalizaciju, lekove za bol i promene u ishrani. Prevencija podrazumeva izbegavanje masne hrane i alkohola.
Perianalna fistula -
Perianalna fistula je trakt koji vodi od analnog kanala do kože blizu analnog otvora, često uzrokujući iritaciju i curenje gnoja. Simptomi uključuju iscedak, svrab, bol i nežne kvržice oko anusa. Uzroci mogu biti upalne bolesti creva, infekcije, traume i drugi faktori. Lečenje obično zahteva hirurške zahvate, a može uključivati i konzervativne metode, farmakoterapiju i biološke terapije.
Steatoza jetre -
Steatoza jetre označava višak masti u jetri, obično bez simptoma, ali može otežati funkciju jetre. Postoje dve vrste: steatoza povezana sa metaboličkom disfunkcijom i alkoholna bolest masne jetre. Faktori rizika uključuju gojaznost i konzumaciju alkohola. Lečenje uključuje gubitak težine, prestanak konzumacije alkohola i promene životnog stila.
Tumor žučne kese -
Tumori žučne kese, uključujući adenokarcinom kao najčešći, mogu biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu, groznicu, drhtavicu i žuticu. Dijagnostika se sastoji od testova krvi, skeniranja i laparoskopije. Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati operaciju, hemoterapiju i radioterapiju, sa ciljem uklanjanja ili smanjenja tumora.