Šta je ORL pregled?

Podeli tekst

ORL pregled obavlja lekar specijalista otorinolaringologije, čiji je cilj da dijagnostikuje, prati ili isključi prisustvo bolesti uha, nosa i grla.

Osim pacijenata sa tekućim patologijama, pacijent može posetiti otorinolaringologa kako bi saznao prirodu simptoma koje doživljava, kao što su prisustvo tinitusa, gubitak sluha, zvonjenje, osećaj zbunjenosti, poziciona vrtoglavica, uporni bol u grlu, uporno spuštanje glasa i zapušen nos bez očiglednog razloga.

Zašto je potrebno obaviti ORL pregled?

Pregled je koristan za dijagnostikovanje poremećaja ovih organa koji su anatomski različiti, ali funkcionalno povezani jedan sa drugim, kao i za utvrđivanje njihove terapije.

Ova vrsta pregleda se takođe može koristiti za praćenje moguće evolucije trenutnih patologija i tretmana kod pacijenata.

ORL lekari leče ljude koji imaju hronična stanja kao što su oštećenje sluha, problemi sa ravnotežom ili zujanje u ušima. Takođe mogu prepisati pacijentu slušne aparate, lečiti akutna stanja kao što su infekcije uha i obavljati hirurške zahvate na ušima i sinusima.

Kada je potrebno obaviti ORL pregled?

Lekar opšte prakse često može pomoći kod stanja koja utiču na uši, nos i grlo pacijenta, kada boluje od akutnog (kratkoročno) stanja kao što je infekcija sinusa, infekcija uha ili upala grla.

Međutim, ponekad je potrebno obaviti pregled otorinolaringologa, posebno kada:

  • Postoje česti slučajevi curenja iz nosa, nazalne kongestije ili pritiska sinusa,
  • Se javljaju ponavljajuće infekcije, uključujući infekcije sinusa ili uha
  • Postoje ponovljene epizode ​​vrtoglavice
  • Se jave promene u sluhu
  • Se javi promuklost ili piskanje koje ne prestaje
  • Pacijent oseća otežano gutanje
  • Postoji primetna kvržica ili kvrga koja se razvija na licu ili vratu pacijenta i ne nestaje ili vremenom postaje veća
  • Postoje stanja koja utiču na sposobnost spavanja pacijenta, kao što su hrkanje ili apneja u snu

Priprema za ORL pregled

Ne postoje neka posebna pravila pripreme niti se posebni zahtevi traže od pacijenta. Preporučuje se da pacijent donese svu dokumentaciju o pregledima koji su prethodno obavljeni u vezi sa tim, kao i listu svih trenutnih lekova koje pacijent možda uzima.

Kako izgleda ORL pregled?

Na samom početku pregleda otorinolaringolog će prikupiti informacije o medicinskoj istoriji i načinu života pacijenta, uključujući ishranu, navike pušenja, konzumiranje alkohola, fizičku aktivnost, trenutne patologije, unos lekova i vrstu posla.

Zatim, specijalista će pristupiti pregledu pacijenta i identifikovanju osnovnih uzroka svih prijavljenih simptoma. Ovo se radi opipanjem vrata da bi se isključilo prisustvo sumnjivih otoka, pregledom usne duplje i ždrela metodom laringoskopije, pregledom bubne opne i ušnog kanala otoskopom i pregledanjem unutrašnjosti nosa, paranazalnih sinusa i nazofarinksa korišćenjem rinoskopa.

Ako je potrebno, lekar će ukloniti ušni vosak (cerumen) ispiranjem vodom ili pincetom. Tokom posete, a po potrebi, pacijent će biti podvrgnut određenim testovima kao što je audiometrija, koja traje nekoliko minuta i potpuno je bezbolna, kako bi se pacijentu utvrdio prag sluha. Ostali testovi uključuju pregled za merenje elastičnosti bubne opne i lanca koštica u uhu ili vestibularni pregled kojim se meri ravnoteža pacijenta.

Ceo pregled može trajati do 1 sat.

Rizici ORL pregleda

Postoji vrlo malo rizika povezanih sa pregledom uha, grla i nosa. Ako lekar ne promeni vrh otoskopa ili ga pravilno ne očisti nakon pregleda uha, oni mogu preneti infekciju sa jednog uha na drugo. Isto važi i za instrumente kojima lekar vrši pregled grla i nosa.

Prednosti ORL pregleda

  • Pregled otorinolaringologa je bezbolan i neinvazivan i omogućava pacijentu da dobije adekvatnu dijagnozu njegovog medicinskog stanja.
  • Lekar specijalista može odmah nakon obavljanja pregleda i uspostavljanja dijagnoze započeti tretman lečenja.

Pročitaj još saveta

Pregledi

Šta je koksartroza?

Koksartroza, takođe poznata kao osteoartritis kuka, predstavlja degenerativni poremećaj zgloba kuka, karakterističan propadanjem hrskavice u toj regiji. Uobičajeno je da se ova bolest razvija postepeno

Pročitaj više »