Oftalmološki pregled

Oftalmologija se bavi proučavanjem zdravlja i funkcije oka, prevencijom, dijagnostikom i lečenjem očnih bolesti poput kratkovidosti, katarakte, glaukoma, strabizma i zapaljenja očnih kapaka. Pregledi su ključni za rano otkrivanje problema i mogu uključivati dijagnostiku vezanu za hronične bolesti.
Oftalmološka ambulanta Gaj pruža vrhunsku opremu i stručne usluge za dijagnostiku i lečenje.

Specijalizacija

Blog

Cenovnik

Klinički pregled oftalmologa
    Kratka anamneza, određivanje objektivne vidne oštrine na daljinu i blizinu (po potrebi fokometrija i refraktometrija), korekcija vida na dljinu i blizinu, pregled prednjeg segmenta oka (rožnjače, beonjače, dužice, zenice, očnog sočiva) na biomikroskopu, merenje očnog pritiska (intraokularni pritisak - aplanacionom metodom),pregled komornog ugla, pregled očnog dna po potrebi sa širenjem zenica ili na uskim zenicama, davanje dijagnoze na osnovu učinjenih pregleda, saveti za terapiju i saveti za apliciranje leka, odredjivanje datuma kontole po potrebi.
    3.500 din.
    Kontrolni pregled oftalmologa
      1.750 din.
      Merenje očnog pritiska (intraokularni pritisak - aplanacionom metodom)
        1.000 din.
        Za više informacija ili zakazivanje pregleda
        slobodno nas kontaktirajte

        Oftalmologija

        Oftalmologija je grana medicine koja izučava građu i funkciju oka kako zdravog, tako i bolesnog. Bavi se prevencijom, dijagnostikom, terapijom, prognozom, zdravstvenim prosvećivanjem i procenom životne i radne sposobnosti pacijenata sa poremećajem vida.

        Tegobe i bolesti oka zbog kojih se naši pacijenti javljaju oftalmologu na pregled su slabiji vid (kratkovidost i dalekovidost), bol, suzenje oka, crvenilo oka, suvo oko, fizičke i hemijske povrede oka, upale vežnjače (konjunktivitisi) koje mogu biti virusnog, bakterijskog ili alergijskog porekla, razrokost (strabizam) zamućenje očnog sočiva (katarakta), bolesti mrežnjače (retinopatije), ablacija retine, bolesti očnog živca, glaukom itd.

        Tegobe i bolesti pomoćnih organa oka zbog kojih se naši pacijenti javljaju oftalmologu na pregled su zapaljenja očnih kapaka (blepharitisi), bolesti mišića pokretača oka, spušteni kapci, promene na očnim kapcima, povrede itd.
        Oftalmološki pregled

        Oftalmološki pregled se sastoji od uzimanja anamneze gde lekar u toku razgovora sa pacijentom saznaje njegove tegobe u vezi sa vidom ukoliko ih ima. Zatim prelazi na tzv. fizikalni pregled koji obuhvata određivanje širine vidnog polja, određivanje oštrine vida (dioptrije) i eventualno propisivanje optičke korekcije (davanje naočara za vid), pregled prednjeg segmenta oka (koji obuhvata pregled kapaka, vežnjače, rožnjače, dužice, zenice, sočiva i očnih komora), merenje očnog pritiska (koje se izvodi radi ranog otkrivanja glaukoma ili radi praćenja već dijagnostikovanog glaukoma) i pregled zadnjeg segmenta oka (pregled očnog dna).
        Oftalmološki pregled

        Tokom oftalmološkog pregleda, pored sadašnje bolesti, neophodno je detaljno uzeti podatke i o porodičnoj anamnezi jer mnoga očna oboljenja su nasledna kao što su npr. strabizam, glaukom i katarakta itd. Takođe, promene na oku mogu biti posledica nekog drugog oboljenja koje ne potiču primarno od oka (šećerna bolest, povišen krvni pritisak, bolesti štitaste žlezde, sistemski lupus, infektivne bolesti, reumatske bolesti itd.) ili upotrebe nekih lekova koji mogu da dovedu do neželjenih komplikacija na oku. Stoga, oftalmološki pregled trebalo bi redovno da obavljaju pacijenti u okviru praćenja hroničnih i sistemskih bolesti koje mogu da dovedu do ozbiljnog oštećenja vida. Treba znati da svaka povreda oka zahteva obaveznu konsultaciju lekara oftalmologa. Oftalmološki pregled mogu da obave i zdravi pacijenti npr. radi izdavanja lekarskog uverenja za vozače ili radi zaposlenja.

        Oftalmološka ambulanta Zdravstvene Ustanove Gaj poseduje opremu vrhunskog kvaliteta neophodnu kako za osnovni oftalmološki pregled, tako i za primenu savremenih metoda u dijagnostikovanju i lečenju bolesti oka.

        Naš tim čine iskusni i stručni lekari specijalisti oftalmologije koji su vodeći stručnjaci u svojoj oblasti. Njihovi saveti i preporuke su redovni oftalmološki pregledi, kako kod odraslih, tako i kod dece, bez obzira da li su prisutne određene zdravstvene tegove.

        Dobru većinu ukupnih saznanja čovek stiče zahvaljujući čulu vida i oku kao organu, što im daje neprocenjivu vrednost u ukupnom kvalitetu života svakog pojedinca, njegove radne sposobnosti i opšte životne sposobnosti. Često neka bezazlena oboljenja oka, kao što su zapaljenja vežnjače ili površinske povrede rožnjače, mogu da onemoguće obavljanje radnih obaveza u pojedinim profesijama, a često i osnovnih životnih obaveza generalno.

        Trajno umanjenje radne sposobnosti obolelog pacijenta u domenu oftalmologije je česta posledica bolesti ili traume oka. Odgovornost lekara oftalmologa u što tačnijem postavljanju dijagnoze i utvrđivanju obima oštećenja vida dosta je velika jer to za posledicu može imati gubitak prava za neka profesionalna osposobljavanja, nemogućnost bavljenja nekim profesijama ili čak invalidsko penzionisanje. Zato su precizno postavljanje dijagnoze i pravilno vođenje dijagnostičkog postupka kod pacijenta, bitan uslov za dalji tretman i uspešnost lečenja.
        Ažurirano: Jan 15, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

        Često postavljana pitanja

        Oftalmologija je grana medicine koja izučava građu i funkciju oka, kako zdravog, tako i bolesnog, i bavi se prevencijom, dijagnostikom, terapijom i procenom životne i radne sposobnosti pacijenata sa poremećajem vida.

        Oftalmolozi leče razne probleme oka kao što su slabiji vid (kratkovidost i dalekovidost), bol, suzenje, crvenilo, suvoća oka, povrede, upale vežnjače, katarakta, retinopatije, glaukom, kao i bolesti pomoćnih organa oka.

        Oftalmološki pregledi su važni za rano otkrivanje naslednih oboljenja kao što su strabizam, glaukom i katarakta, kao i za praćenje promena na oku koje mogu biti posledica drugih sistemskih bolesti, što može sprečiti ozbiljno oštećenje vida.

        Termini i Definicije

        Oftalmologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem strukture, funkcije, oboljenja i lečenja očiju. Oftalmolozi su lekari specijalisti koji dijagnostikuju i leče očno-oboljenja, uključujući operacije.

        Vidna oštrina je mera sposobnosti oka da razlikuje detalje i oblike objekata na određenoj udaljenosti. Testovi vidne oštrine često uključuju čitanje slova ili simbola na standardizovanoj tabli, kao što je Snellenova tabla.

        Dioptrija je jedinica za merenje refraktivne snage sočiva ili optičkog sistema. U optici oka, dioptrija se koristi za označavanje refraktivne greške kao što su kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam.

        Intraokularni pritisak je pritisak tečnosti unutar oka koji održava njegov oblik. Abnormalni intraokularni pritisak može biti indikator glaukoma, stanje koje može dovesti do oštećenja očnog živca i gubitka vida ako se ne leči.

        Očni nerv je snop nervnih vlakana koji prenosi vizuelne informacije od mrežnjače do mozga. Oštećenje očnog nerava može dovesti do problema sa vidom i slepila.

        Mrežnjača je sloj tkiva na unutrašnjem prostoru oka koji prima svetlosne impulse i konvertuje ih u nervne signale koje mozak prepoznaje kao slike. Problemi sa mrežnjačom, kao što su odvajanje ili degeneracija, mogu ozbiljno uticati na vid.

        Katarakta se odnosi na zamagljenost sočiva u oku, što dovodi do smanjenja kvaliteta vida. Najčešće se javlja kod starijih osoba, ali može biti uzrokovana povredom ili određenim oboljenjima.

        Glaukom je grupa očnih oboljenja koja uzrokuju oštećenje očnog nerava, često povezano sa povećanim intraokularnim pritiskom. Ako se ne leči, glaukom može uzrokovati gubitak periferne vizije i na kraju dovesti do slepila.
        Podeli