Obuka iz prve pomoći za vozače

Zakon o bezbednosti saobraćaja u Srbiji nalaže da učesnici u saobraćaju koji naiđu na nezgodu moraju odmah obavestiti policiju ili hitnu pomoć i pružiti pomoć povređenima prema svojim mogućnostima. Obuka iz prve pomoći, kao deo vozačke obuke, omogućava budućim vozačima sticanje potrebnih znanja.
Zdravstvena ustanova Gaj sprovodi ovu obuku uz licencirane predavače.

Specijalizacija

Usluge

Za više informacija ili zakazivanje pregleda
slobodno nas kontaktirajte

Obuka iz prve pomoći

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima u Republici Srbiji propisao je obavezu da učesnik u saobraćaju koji se zatekne ili naiđe na mesto saobraćajne nezgode odmah obavesti policiju i/ili službu hitne medicinske pomoći i da u skladu sa svojim znanjima, sposobnostima i mogućnostima, pruži pomoć licima povređenim u saobraćajnoj nezgodi.
Obuka iz prve pomoći za vozače

Da bismo kao budući vozači bili osposobljeni da ukažemo prvu pomoć u slučaju saobraćajne nezgode, neophodno je da savladamo osnovna znanja kroz obuku iz prve pomoći koja je i sastavni deo obuke vozača.

U skladu sa Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima u Republici Srbiji, Zdravstvena ustanova Gaj na osnovu rešenja Ministarstva zdravlja Republike Srbije, realizuje obuku iz prve pomoći za vozače. Obuku sprovode predavači koji poseduju licencu Ministarstva zdravlja.
Ažurirano: Jan 15, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

Učesnik mora odmah obavestiti policiju i/ili hitnu pomoć i pružiti pomoć povređenima u skladu sa svojim mogućnostima i znanjima. Obaveza je propisana Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima u Republici Srbiji.

Važno je kako bi bili osposobljeni da pruže prvu pomoć u slučaju saobraćajne nezgode. Obuka je deo obuke vozača.

Zdravstvena ustanova Gaj sprovodi obuku na osnovu rešenja Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Predavači poseduju licencu Ministarstva zdravlja.

Termini i Definicije

Osnovni medicinski tretman koji se pruža osobama koje su povređene ili iznenada obolele pre nego što dobiju profesionalnu medicinsku pomoć. Uključuje osnovne postupke kao što su zaustavljanje krvarenja, CPR (kardiopulmonalna reanimacija), imobilizacija preloma i slično.

Životna tehnika koja se koristi u hitnim slučajevima kada osoba prestane da diše ili joj srce prestane da kuca. Sastoji se od naizmeničnih kompresija grudnog koša i veštačkog disanja.

Postupak koji se koristi za održavanje kosti ili zgloba u stabilnom položaju kako bi se sprečilo dalje povređivanje i omogućilo zaceljivanje. U prvoj pomoći, često korišćeno za tretiranje preloma pre dolaska medicinskog osoblja.

Sistem mera i pravila dizajniranih da minimiziraju rizik od saobraćajnih nesreća i povreda na putevima. Uključuje edukaciju vozača o važnosti poseduju znanja iz prve pomoći.
Podeli