Neurologija

Neurologija je medicinska grana koja proučava i leči poremećaje nervnog sistema.
Ključan pregled u ovoj oblasti je elektroencefalografija (EEG), koja beleži električnu aktivnost mozga i od vitalnog je značaja za dijagnostiku epilepsije i drugih neuroloških stanja. EEG može razlikovati epileptične od neepileptičnih napada i pomaže u proceni različitih oboljenja i stanja nakon povreda ili operacija mozga.

Specijalizacija

Usluge

Blog

Cenovnik

Pregled neurologa
    4.500 din.
    Elektroencefalografija EEG snimanje sa izveštajem i mišljenjem
      8.490 din.
      Elektroencefalografija (EEG) posle (celonoćne) deprivacije spavanja - odrasli
        8.490 din.
        Za više informacija ili zakazivanje pregleda
        slobodno nas kontaktirajte

        Neurološki pregled

        Neurologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem i lečenjem poremećaja nervnog sistema. Nervni sistem je složen, sofisticiran sistem koji reguliše i koordinira aktivnosti tela.
        Neurologija

        Važan pregled u okviru neurologije je elektroencefalografija (EEG) - snimanje kojim dobijamo informacije o funkcionisanju mozga. Registruje se električna aktivnost mozga preko digitalnog EEG aparata, prethodno prislanjanjem elektroda na površinu glave pacijenta preko specijalne elektro kape. Moždane ćelije komuniciraju putem električnih impulsa i aktivne su sve vreme, čak i tokom spavanja, tako da se snimanje može obaviti i posle neprospane noći, kada će pacijent zaspati tokom snimanja - EEG posle deprivacije spavanja.

        EEG može da detektuje promene u moždanoj aktivnosti koje se ne mogu dobiti drugom vrstom ispitivanja, posebno u dijagnostikovanju i lečenju epilepsija, zatim kod sumnje na druge bolesti i stanja:
        • Diferenciranje epileptičnih od neepileptičnih napada
        • Gubici svesti druge etiologije
        • Glavobolje
        • Stanja posle povrede glave/mozga
        • Stanja nakon neurohiorurških intervencija
        • Stanja u okviru cerebrovaskularnih bolesti
        • Stanja u okviru nekih psihijatrijskih bolesti
        • Demencije
        • Konfuzna stanja
        • Tumora mozga
        • Disfunkcija mozga koja može imati druge različite uzroke
        Preglede u našoj klinici obavljaju Prim. Mr sc. dr med. Nevenka Buder, specijalista neuropsihijatrije, sa sertifikatom iz oblasti kliničke elektroencefalografije i dr Nina Mihajlović.
        Ažurirano: Jan 15, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

        Često postavljana pitanja

        Neurologija je grana medicine koja se bavi proučavanjem i lečenjem poremećaja nervnog sistema, koji je složen sistem zadužen za regulaciju i koordinaciju aktivnosti tela.

        EEG, ili elektroencefalografija, registruje električnu aktivnost mozga preko elektroda postavljenih na površinu glave pacijenta, omogućavajući uvid u funkcionalno stanje mozga, čak i tokom spavanja.

        EEG može detektovati promene u moždanoj aktivnosti korisne za dijagnostikovanje epilepsije i drugih stanja poput glavobolja, demencija, konfuznih stanja, tumora mozga i disfunkcija mozga sa raznim uzrocima.

        Termini i Definicije

        Deo nervnog sistema koji obuhvata mozak i kičmenu moždinu, odgovoran za primanje i obradu informacija, kao i za kontrolu svih funkcija tela.

        Deo nervnog sistema koji se sastoji od živaca izvan mozga i kičmene moždine, pomaže u prenošenju informacija iz centralnog nervnog sistema ka ostatku tela.

        Osnovna funkcionalna jedinica nervnog sistema, specijalizovana ćelija koja prenosi nerve impulse između različitih delova tela.

        Mesto prenosa nervnog impulsa između dva neurona ili između neurona i druge ciljne ćelije, gde dolazi do oslobađanja neurotransmitera.

        Hemijski glasnik koji prenosi signale preko sinapse od jednog neurona do drugog ili do drugog tipa ciljne ćelije.

        Dijagnostička metoda koja koristi elektrode postavljene na skalp kako bi zabeležila električnu aktivnost mozga, korisna u identifikaciji epilepsije i drugih neuroloških poremećaja.

        Grupa bolesti koje karakteriše postepeno propadanje nervnih ćelija, uključujući stanja kao što su Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest i amiotrofična lateralna skleroza.

        Sposobnost nervnog sistema da se reorganizuje gradeći nove neuronske veze kao odgovor na učenje, iskustvo, ili nakon povreda.